مهدی نامور

مهدی نامور

توصیه های لازم برای سنین مختلف قبل و بعد از ورود جوجه ها

یک هفته قبل از ورود جوجه:

تمام لوازم پرورش از سالن خارج شده و پس از شست و شو با مواد ضد عفونی کننده محلول پاشی شوند. فضولات از سالن پرورش خارج شده و سپس سالن با فشار آب شست و شو شود.

72 ساعت قبل از ورود جوجه:

پوشال داخل سالن پهن شود و کلیه لوازم پرورش در داخل سالن قرار گیرند. سپس با استفاده از گاز فرمالدئد سالن و تمام لوازم موجود در آن ضد عفونی شود.

24 ساعت قبل از ورود جوجه ها به سالن:

1- کلیه پنجره ها باز و تهویه ها روشن شود تا گاز باقی مانده از سالن خارج شود.

2- هیتر روشن و درجه ترموستات آن روی 36 درجه سانتی گراد تنظیم می گردد.

3- اگر سالن مجهز به مادر مصنوعی است، آن ها را روشن و درجه حرارت بر روی 90-100 درجه فارنهایت تنظیم شود.

2 ساعت قبل از ورود جوجه به سالن:

درجه حرارت سالن و مادر های مصنوعی بررسی شود. قدرت تهویه ها متناسب با نیاز جوجه تنظیم گردد.

زمان خروج جوجه ها از دستگاه جوجه کشی:

جوجه های معلول و ضعیف جدا شوند.

زمان ورود جوجه ها به سالن:

در صورتی که از رشته های لامپ در داخل محوطه ی پرورش جوجه ها استفاده می شود آن ها روشن شوند. در صورتی که رطوبت سالن کم باشد، اقدام به آب پاشی کف راهروها و سالن نمود.

7-1 روزگی:

چندین نوبت در شبانه روز درجه حرارت سالن بررسی و وضعیت گستردگی جوجه ها در داخل محوطه ی پرورش یا سالن مورد توجه قرار گیرد. این سن برای جوجه ها از لحاظ تغییرات درجه حرارت بسیار حساس بوده و کوچکترین تغییر درجه حرارت باعث خسارات جبران ناپذیری می شود. نکات دیگر در این بازه سنی عبارت اند از:

1- آب خوری ها را باید همیشه تمیز و ضد عفونی و پر از آب نگه داشت.

2- هر روز دان تازه به دان خوری ها اضافه نمود.

3- در روز سوم پرورش فضای پرورش جوجه ها را با گسترده کردن حفاظ اطراف جوجه ها افزایش داد.

4- در صورت مناسب بودن شرایط آب و هوایی، حفاظ اطراف مادرهای مصنوعی و لامپ ها را در پایان هفته اول جمه آوری و آب خوری و دان خوری ها را در کل سالن پخش نمود.

14-7 روزگی:

1- در روز هفتم، درجه حرارت سالن را به 35-34 درجه سانتیگراد کاهش داد.

2- هر روز یک یا تعدادی از آب خوری ها و دان خوری ها را با آب خوری ها و دان خوری های بزرگ تر تعویض نمود. نباید به جای خارج کردن آب خوری های کوچک از روش خالی نگه داشتن آن ها از آب استفاده کرد.

3- در طول شب چندین بار درجه حرارت سالن بررسی شود.

4- آب خوری ها هر روز تمیز شوند.

5- هر روز دو نوبت ذرات ریز غذایی و دان های باقیمانده در داخل دان خوری ها را تخلیه و دان تازه در داخل آن ها ریخته شود.

21-14 روزگی:

1- در روز چهاردهم می توان درجه حرارت را به 32 درجه سانتیگراد کاهش داد.

2- از محصور کردن پرنده ها در اطراف مادر مصنوعی و لامپ ها اجتناب شود.

21 روزگی به بعد:

در روز بیست و یکم درجه حرارت به 29 درجه سانتیگراد کاهش یافته و بعد از آن به ازای هر هفته 2/5 درجه سانتیگراد از درجه حرارت سالن کاسته شود. اگر کاهش درجه حرارت به صورت تدریجی و آهسته آهسته یعنی به مقدار کمی در هر روز باشد بهتر بوده و از شوک حرارتی به خصوص در شرایط نامناسب آب و هوایی جلوگیری می کند.

1- عملیات بهداشتی را آخر دوره حفظ کرد.

2- آب خوری و دان خوری به تعداد کافی در سرتاسر سالن پرورش قرار داد.

3- در صورت پرورش پرنده ها در قفس آن ها را به قفس های پرورش منتقل نمود.

برچسب زدن

مقدمه

یکی از مزیت های پرورش بلدرچین نسبت به مرغ، نیاز به فضای کم پرورشی می باشد. اما به هر حال باید کلیه نکات رعایت شده در ساختمان های پرورش مرغ در بلدرچین نیز مورد توجه قرار گیرد. اولین نکته، انتخاب محل مناسب برای پرورش است. برای این کار در مرحله ی اول باید فاصله ی واحد های تولیدی دیگر اعم از صنعتی و یا خانگی، اطلاع حاصل نمود. محل مورد نظر باید به جاده نزدیک باشد. تعداد سالن های نیز به ظرفیت پرورش و روش کار بستگی دارد. اگر هدف جوجه ریزی و فروش هفتگی گوشت باشد، باید حداقل 7 سالن پرورش با ظرفیت مورد نظر احداث گردد. می توان با ساخت یک سالن بزرگ و تقسیم بندی عرضی آن به 7 قسمت به این هدف رسید. در این حالت می توان از سیستم all in – all out که رایج ترین سیستم های پرورش است بهره برد.

جوجه ها بعد از خروج از تخم و خشک شدن بدن آن ها به سالن پرورش که از قبل آماده شده انتقال داده می شوند. برای انتقال جوجه ها می توان از کارتن های مخصوص حمل جوجه ی یک روزه استفاده نمود. ظرفیت هر کدام از این کارتن ها 200 قطعه ی جوجه بلدرچین است. هم چنین ثبت رکورد و شمارش تعداد جوجه و محاسبه درصد جوجه درآوری از نکات مهم مدیریتی است که می تواند پرورش دهنده را در مدیریت تولید مثل گله یاری کند.

دمای سالن پرورش

دمای سالن پرورش جوجه یک روزه بلدرچین باید 37-36 درجه سانتی گراد باشد که این دما باید قبل از فرآیند جوجه ریزی تامین شود تا به جوجه در هنگام ورورد به سالن استرس دمایی وارد نشود.

از نشانه های عدم تناسب دما با نیاز جوجه نحوه پراکنش آن ها در قفس پرورش یا بستر می باشد. در صورت گرم بودن بیش از حد سالن جوجه ها از محل منبع گرمایشی با همان مادر مصنوعی فاصله می گیرند و در صورت گرمتر شدن محیط در اطراف آب خوری ها تجمع پیدا می کنند و اگر دما باز هم گرم شود به پهلو در کف قفس پرورش و یا بستر دراز می کشند. اما در صورت سرد بودن سالن جوجه ها در زیر مادر مصنوعی به شدت تجمع پیدا کرده که این امر سبب خفه شدن جوجه ها در زیر دست و پای یکدیگر می شود.

نکته مهم در بحث دما این است که افزایش دما به بیش از 37 درجه به مراتب خطرناک تر از کاهش آن است زیر در صورتی که دمای سالن به بالاتر از 40 درجه برسد سبب ایجاد تلفات سنگین خواهد شد. در صورتی که دما به میزان 3 درجه کاهش یابد میزان افت تولید به مراتب کمتر از افزایش آن به همین میزان است.

رطوبت

ایجاد رطوبت مناسب در سالن پرورش به خصوص در چند روز اول زندگی برای جلوگیری از دهیدراته شدن بدن جوجه ها و بروز تلفات ضروری است. رطوبت سالن پرورش در چند روز اول بین 65 تا 75 درصد بوده و بعد از آن به حدود 50 -45 درصد کاهش می یابد. می توان با نصب دستگاه رطوبت ساز در سالن، آب پاشی راهروهای  فضاهای بین محوطه ی پرورش جوجه ها و قرار دادن ظروف آب در داخل سالن رطوبت مورد نیاز را تامین نمود.

نکته قابل توجه در مورد رطوبت آن است که هر چه قدر بالا بودن رطوبت در مراحل اولیه پرورش مهم است، کاهش آن نیز در ادامه روند پرورش حائز اهمیت است زیرا افزایش رطوبت در سیستم بستر باعث رشد قارچ ها و باکتری ها و ایجاد بیماری هایی قارچی و باکتریایی نظیر کوکسیدیوز خواهد شد. همچنین رطوبت بستر باعث افزایش تولید گاز آمونیک می شود که به شدت برای پرنده مضرر است و موجب کاهش تولید و افزایش تلفات خواهد شد. نکته دیگر آن که افزایش رطوبت محیط باعث جذب بیشتر آمونیاک در ریه ها شده که به نوبه خود مسومیت با گاز آمونیاک را دو چندان می کند که این عامل حتی در سیستم پرورش قفس نیز خطرناک است.

تغذیه جوجه ها

در برخی منابع گفته شده که در 24 ساعت اول پرورش و به منظور جذب بهتر کیسه زرده، باید جوجه ها را با آب و شکر 5 درصد تغذیه نمود و در منابع دیگری ذکر شده که باید تنها از ذرت آسیاب شده استفاده کرد. اما اخیرا در پرورش طیور به این نتیجه رسیده اند که از همان روز اول می توان از جیره غذایی کامل استفاده کرد تنها باید به اندازه ذرات تشکیل دهنده دان دقت شود تا کاملا ریز و یکدست آسیاب شده باشند، زیرا جوجه بلدرچین قادر به استفاده از ذرات درشت نیست و این ذرات در دان خوری ها باقی خواهد ماند که خود این امر سبب بهم ریختن بالانس جیره خواهد شد.

تهویه

تهویه مناسب سالن پرورش برای خروج هوای آلوده، آمونیاک، گرد و غبار و رطوبت و تامین هوای تازه در سالن ضروری است. هرگاه مقدار آمونیاک داخل سالن برای انسان زیاد باشد، به طور حتم مقدار آن برای پرنده فوق العاده خطرناک است. از عوارض زیاد بودن آمونیاک سالن آسیب به چشم، مشکلات تنفسی و شرایط نا مناسب برای کارکردن می باشد.

برچسب زدن

تولید تخم در چند نژاد بلدرچین به شرح زیر است:

بلدرچین ژاپنی: در طبیعت پرنده ماده در هر کلاچ (CLUTCH) در حدود 12 عدد تخم تولید می کند و هر پرنده ماده 2 یا 3 کلاچ در هر فصل دارد. بنابراین هر پرنده ماده در حیات وحش حدود 36-24 عدد تخم تولید می کند. سویه های اصلاح شده بلدرچین ژاپنی 200-150 تخم در سال تولید می کنند که البته تحت شرایط خوب مدیریتی و تغذیه ای این تعداد به 300-200 عدد تخم نیز می رسد.
نژاد باب وایت: تخم ها در نژاد باب وایت بزرگ تر از نژادهای کوترنیکس (مثل بلدرچین ژاپنی) بوده و رنگ آن نیز تیره تر است. رنگ زمینه تخم سفید مات همراه با لکه های قهوه ای می باشد. بلدرچین باب وایت در طبیعت در حدود 24 عدد تخم در هر فصل تولید می کند و در شرایط پرورش صنعتی و وجود نور و تغذیه مناسب 200-150 عدد تخم در سال تولید می کند.
نژاد چینی: تخم ها در این نژاد کوچک تر از بلدرچین ژاپنی یا کوترنیکس است. رنگ تخم خاکستری-آبی می باشد. این پرنده در طبیعت 12 عدد تخم در هر فصل تولید می کند. در سیستم صنعتی نیز این نژاد 50 عدد تخم تولید می کند.

تولید تخم

تعداد تخم تولیدی توسط پرندگان ماده به عوامل مختلف نظیر تغذیه، سن و غیره بستگی دارد. در شرایط طبیعی و بدون استفاده از نوردهی مصنوعی، بلدرچین ها بین ماه های فروردین تا شهریور(بهار و تابستان) به طور متوسط 50 تا 100 عدد تخم می گذارند. بلدرچین ها نسبت به طول روز بسیار حساس بوده و در صورت کاهش طول روز که در طبیعت در فصول پائیز و زمستان شاهد آن هستیم، تخمگذاری نمی کنند. بلدرچین های صنعتی در تمام فصول سال به هنگامی که سنشان بین 10 تا 20 هفته است تولید مثل می نمایند.در پرورش در سالن های بسته از برنامه خاص نوری استفاده می شود، در طول فصل تخمگذاری نباید مقدار نور دادن را کاهش داد. ساده ترین برنامه نوری، 17 ساعت روشنایی و 7 ساعت خاموشی است. وزن متوسط تخم حدود 10 گرم است.هر بلدرچین ماده به نظر می رسد که تخم هایی با یک خصوصیت طرح پوسته یا رنگ می گذارد. بعضی از گونه ها فقط تخم سفید می گذارند. در آغاز سن تخمگذاری فاصله زمانی بین دو تخم 24 تا 30 ساعت بوده و به تدریج با افزایش سن آنها این زمان کوتاهتر می شود.در بعضی از بلدرچین ها در 24 ساعت اول  دو تخم گذاشته می شود. بلدرچین ماده در حدود 42 روزگی شروع به تخمگذاری کرده و در سن 70 روزگی به اوج تولید می رسد. در این سن حدود 80-70 درصد گله تخم تولید می کنند. بلدرچین ماده حدود 70 درصد تخم های خود را در ساعات بعدازظهر تولید می کنند که این امر با مرغ متفاوت است. به طور کلی هر پرنده ماده در طول 365 روز 250-200 عدد تخم تولید می کند.در سال دوم این میزان به شدت کاهش می یابد. طول عمر اقتصادی گله مولد بین 6 تا 8 ماه است و بعد از این مدت باید گله را با مولدهای جوان جایگزین کرد. نسبت 4-3 نر در برابر 10 ماده در سیستم قفس، باروری مطلوبی را بدست می دهد. پس از هر بار جفت گیری، بلدرچین های ماده به مدت 6-5 روز و گاهی حتی 12-10 روز تخم های بارور می گذارند.
برخی عوامل هستند که بر روی تعداد تخم تولیدی در طول دوره تولید مثل تاثیر می گذارند. برخی از این عوامل محیطی هستند و برخی دیگر وراثتی.
1-وراثت
2-سن
3-محیط(شرایط محیطی)
4-تغذیه
5-سلامت
6-عوامل روحی و روانی
برچسب زدن

تشکیل گله مولد بلدرچین شروع چرخه پرورش این پرنده می باشد. برای تشکیل گله مولد سالم و مناسب باید به یکی از روش های زیر اقدام شود.

 1. خرید تخم های نطفه دار و جوجه کشی آن ها در واحد پرورشی، پرورش جوجه های تولید شده و تشکیل گله مولد با استفاده از این جوجه ها.
 2. خرید جوجه های مادر یک روزه از واحدهای پرورشی دیگر.
 3. خرید نیمچه های آماده تخم گذاری از واحدهای پرورشی دیگر.

اگر کیفیت گله مادر مناسب نباشد، جوجه های حاصل از آن مطلوب نخواهد بود. لذا باید در موقع انتخاب گله مادر (از طریق انتخاب در بین جوجه های موجود در گله و یا از طریق خرید از افراد دیگر) نهایت دقت صورت گیرد. رعایت نکاتی به شرح زیر در انتخاب گله مادر تاثیر دارد.

 1. گله تخم گذار از افرادی خریداری شود که از نظر کیفیت کار مشهور و موفق باشند
 2. قبل از اقدام به پرورش، از گله های مختلف مادر بازدید کرده و جنبه های مختلف پرورش (شامل پرندگان، وسایل و امکانات، نحوه ثبت رکوردها و غیره) توجه شود.
 3. باید حداکثر سعی را نمود تا بیماری های مسری از گله های دیگر منتقل نشود.

همچنین نکات زیر در هنگام خرید پرندگان یا تخم قابل جوجه کشی باید رعایت شود:

 1. پرندگان از نظر شکل ظاهری (شامل اندازه و رنگ) بررسی شوند تا با مشخصات نژاد مورد نظر تطابق داشته باشند.
 2. از نظر ناهنجاری های پا، چشم، چگونگی رنگ بدن و غیره بررسی نمود.
 3. در مورد درصد تلفات و نوع بیماری های ثبت شده در گله مورد نظر بررسی شود.
 4. در صورت خرید تخم برای جوجه کشی، باید تاکید بیشتر روی اندازه و شکل تخم باشد. جوجه های حاصل ازتخم های سنگین تر، بزرگ تر هستند ( و بالعکس). با این وجود یک تخم بسیار بزرگ یا کوچک به ندرت تبدیل به جوجه می شود.
 5. در صورت خرید جوجه به عنوان گله مادر باید در مورد سلامت و چابکی آن ها دقت شود.

بعد از تشکیل گله مولد اولیه و آغاز پرورش، بهتر آن است که برای جایگزینی گله مولد از جوجه های تولیدی خود واحد استفاده شود. در این صورت باید جوجه هایی که دارای بهترین رشد و ماندگاری هستند انتخاب شوند. البته استفاده از یک مشاور اصلاح نژاد برای جلوگیری از مشکلات مربوط به هم خونی و همچنین عملکرد بهتر گله ضروری است. درمنابع پیشنهاد شده است تا جوجه های مرحله اول جوجه کشی در هر فصل به عنوان مولد های آینده برای تولید تخم، نگهداری شوند. زیرا این جوجه ها قوی تر و چابک تر بوده و دارای تولید تخم و مقاومت بیشتر نسبت به بیماری ها هستندو روند کاهش تولید تخم در طول دوره تخم گذاری کمتر است.

تعداد جوجه ای که به عنوان مولد نگهداری و یا خریداری می شوند باید بیش از میزان نیاز باشد، چون به هر حال درصدی تلفات در گله وجود دارد و از طرف دیگر، در صورت بیشتر بودن تعداد جوجه می توان میزان مورد نیاز را از بین گله موجود انتخاب کرد و در نتیجه گله بهتری تشکیل داد. همچنین تعدادی پرنده نر و ماده برای تعویض با پرندگان نابارور در گله مولد ضروری است. گله مواد را نباید بیش از یک دوره تخم گذاری (حدود 7-6 ماه) نگهداری نمود، زیرا به تدریج تولید تخم، باروری و جوجه درآوری آن کاهش می یابد. از طرف دیگر، جوجه های تولید شده از این گله ضعیف تر و ماندگاری و مقاومت آن ها نسبت به بیماری ها کمتر است.

برای پیشگیری از مشکلات مربوط به کم خونی بهتر است تا حداقل هر 3-2 سال مولدهای جدید (اصطلاحا خون جدید) وارد گله شود. برای این کار می توان نرهای گله را با نرهای گله دیگر مبادله کرد. همچنین می توان تخم های بارور جدید را از سویه غیر هم خون تهیه و جوجه های تولیدی را جایگزین کرد. باید توجه شود از هرکدام از این روش ها که استفاده می شود، پرندگان ورودی و جایگزین باید به مدت سه هفته قرنطینه شوند و بعد وارد گله شوند تا بدین طریق از سلامت آن ها اطمینان حاصل شود. نکته مهم در انجام جایگزینی، غیر خویشاوند و غیر هم خون بودن گله یا تخم خریداری شده با گله موجود می باشد.

همچنین باید خون گله مادر در ابتدای هر فصل تولید آزمایش شود تا گله از لحاظ بیماری تیفوئید ارزیابی شود. اگر این آزمایش در دوره تخمگذاری صورت گیرد، به گله استرس وارد شده و بر تولید تخم اثر می گذارد.

مدیریت گله مولد  

اثر مدیریت خوب در مقایسه با مدیریت ضعیف در میزان سود زیاد است، زیرا نحوه مدیریت  و سود آور بودن فعالیت تولیدی با یکدیگر در ارتباط می باشند. حدود 80 درصد از مشکلات مربوط به بیماری ها ناشی از عدم شناخت علائم بیماری است که می توان با توجه بیشتر به مسایل مدیریتی و بهداشتی (حتی در امور بسیار جزئی) از آن ها جلوگیری نمود. مسلم است که پیشگیری از بیماری بسیار آسان تر و ارزان تر از درمان آن می باشد. حتی در مواردی داروی موثر و خاص برای درمان یک بیماری وجود ندارد و در مواردی که دارو وجود دارد، ضمانتی در موثر بودن آن نیست. بنابراین مدیریت خوب و برنامه ریزی شده به عنوان ابزاری موثر در افزایش عملکرد نقش دارد. باید به خاطر داشت که بلدرچین یک موجود زنده است که انسان آن را برای منافع خود از محیط اصلی زندگی آن که همان حیات وحش است، دور کرده و در تسخیر خود قرار داده است. پس در این شرایط پرنده هم نظیر سایر طیور اهلی و صنعتی وابسته به پرورش دهنده می باشد و روش و مدیریت آن تعیین کننده میزان موفقیت شخص می باشد. زمانی که یک پرورش دهنده این واقعیت را احساس نماید، در واقع تصویری صحیح از روش پرورش بلدرچین کسب می نماید.

هر پرورش دهنده ای روش خاص خود را در امر میدیریت گله مادر دارد. با این وجود نکات زیر می تواند برای پیشبرد اهداف پرورش دهنده مفید باشد:

 1. مولدها در قفس هایی با ظرفیت بیش از 20 قطعه و حداکثر تا 100 قطعه نگهداری شوند. این امر علاوه بر اینکه با خلق و خوی بلدرچین در طبیعت سازگار می باشد، باعث گرم نگه داشتن آن ها نیز می شود. همچنین باید از ایجاد کوران در سالن پرورش به شدت جلوگیری شود.
 2. برای جلوگیری از تماس مستقیم پرنده با کود بستر و عوامل بیماریزا، از توری های با سوراخ های مناسب برای کف سقف های پرورشی استفاده شود.
 3. آزمایش خون برای بیماری تیفوئید (اسهال سفید) قبل از شروع تخم گذاری انجام شود.
 4. نرها و ماده ها قبل از آغاز دوره تخم گذاری با یکدیگر مخلوط شوند. نسبت یک نر با سه ماده بهترین نتیجه را در نطفه داری تخم ها دارد.
 5. ارتفاع قفس نباید آنقدر زیاد باشد که پرندگان امکان پریدن به بالا را داشته باشند، چون در این صورت تخم های تولیدی که هنوز به خارج قفس سرازیر نشده اند در اثر این عمل و افتادن پرنده روی آن شکسته می شود.

نور

نور و روشنایی از نظر زیست و ادامه حیات طیور ضرورت دارد. به طور کلی امروزه در تمام مراکز پرورش طیور، نور به عنوان وسیله ای محرک جهت انجام موارد ذیل به کار می رود:

 • تحریک به تخم گذاری
 • تحریک رشد
 • ممانعت و یا تحریک به بلوغ جنسی
 • کوچک و بزرگ شدن تخم ها

در طبیعت بلدرچین ژاپنی پرنده ای با دوره تولید مثل طولانی است و این دوره منحصر به فصول بهار و تابستان می باشد. این حیوان به شدت نسبت به افزایش طول مدت روز عکس العمل نشان می دهد. در جنس ماده افزایش ساعات روشنایی باعث تسریع در بلوغ جنسی می شود. همبستگی سن بلوغ جنسی با وزن بدن مثبت بوده و با افزایش سن بلوغ جنسی طول دوره رشد پرنده نیز زیاد شده و وزن بدن افزایش می یابد. در گله های گوشتی برای تاخیر در سن بلوغ جنسی و در نتیجه افزایش وزن، طول مدت نوردهی را کاهش می دهند. برای تولید تخم مناسب باید 16-14 ساعت نوردهی با شدت حداقل 5 لوکس تامین می شود. اگر طول مدت نوردهی کاهش یابد، میزان تولید تخم و آمیزش کاهش یافته و یا حتی متوقف می شود. اثر طول دوره روشنایی در بروز بلوغ جنسی در جنس نر حتی زمانی که پرنده ماده در کنار پرنده نر برای تحریک وجود ندارد، به اثبات رسیده است. بلوغ جنسی در پرنده نر در حالت تامین 12 ساعت روشنایی و پرورش کنار ماده سریع تر می باشد.

مدیریت شدت و مدت نور

در 3 روز اول زندگی جوجه ها سعی می شود از نور 24 ساعته با شدت حداقل 20 لوکس استفاده شود. برای این کار باید در هر متر مربع 4 وات و یا یک لامپ 60 وات در 15 متر مربع به کار برد. بعد از 3 روز مدت روشنایی را به 23 ساعت کاهش می دهیم.

تشکیل گله مولد بلدرچین شروع چرخه پرورش این پرنده می باشد. برای تشکیل گله مولد سالم و مناسب باید به یکی از روش های زیر اقدام شود.

 1. خرید تخم های نطفه دار و جوجه کشی آن ها در واحد پرورشی، پرورش جوجه های تولید شده و تشکیل گله مولد با استفاده از این جوجه ها.
 2. خرید جوجه های مادر یک روزه از واحدهای پرورشی دیگر.
 3. خرید نیمچه های آماده تخم گذاری از واحدهای پرورشی دیگر.

اگر کیفیت گله مادر مناسب نباشد، جوجه های حاصل از آن مطلوب نخواهد بود. لذا باید در موقع انتخاب گله مادر (از طریق انتخاب در بین جوجه های موجود در گله و یا از طریق خرید از افراد دیگر) نهایت دقت صورت گیرد. رعایت نکاتی به شرح زیر در انتخاب گله مادر تاثیر دارد.

 1. گله تخم گذار از افرادی خریداری شود که از نظر کیفیت کار مشهور و موفق باشند
 2. قبل از اقدام به پرورش، از گله های مختلف مادر بازدید کرده و جنبه های مختلف پرورش (شامل پرندگان، وسایل و امکانات، نحوه ثبت رکوردها و غیره) توجه شود.
 3. باید حداکثر سعی را نمود تا بیماری های مسری از گله های دیگر منتقل نشود.

همچنین نکات زیر در هنگام خرید پرندگان یا تخم قابل جوجه کشی باید رعایت شود:

 1. پرندگان از نظر شکل ظاهری (شامل اندازه و رنگ) بررسی شوند تا با مشخصات نژاد مورد نظر تطابق داشته باشند.
 2. از نظر ناهنجاری های پا، چشم، چگونگی رنگ بدن و غیره بررسی نمود.
 3. در مورد درصد تلفات و نوع بیماری های ثبت شده در گله مورد نظر بررسی شود.
 4. در صورت خرید تخم برای جوجه کشی، باید تاکید بیشتر روی اندازه و شکل تخم باشد. جوجه های حاصل ازتخم های سنگین تر، بزرگ تر هستند ( و بالعکس). با این وجود یک تخم بسیار بزرگ یا کوچک به ندرت تبدیل به جوجه می شود.
 5. در صورت خرید جوجه به عنوان گله مادر باید در مورد سلامت و چابکی آن ها دقت شود.

بعد از تشکیل گله مولد اولیه و آغاز پرورش، بهتر آن است که برای جایگزینی گله مولد از جوجه های تولیدی خود واحد استفاده شود. در این صورت باید جوجه هایی که دارای بهترین رشد و ماندگاری هستند انتخاب شوند. البته استفاده از یک مشاور اصلاح نژاد برای جلوگیری از مشکلات مربوط به هم خونی و همچنین عملکرد بهتر گله ضروری است. درمنابع پیشنهاد شده است تا جوجه های مرحله اول جوجه کشی در هر فصل به عنوان مولد های آینده برای تولید تخم، نگهداری شوند. زیرا این جوجه ها قوی تر و چابک تر بوده و دارای تولید تخم و مقاومت بیشتر نسبت به بیماری ها هستندو روند کاهش تولید تخم در طول دوره تخم گذاری کمتر است.

تعداد جوجه ای که به عنوان مولد نگهداری و یا خریداری می شوند باید بیش از میزان نیاز باشد، چون به هر حال درصدی تلفات در گله وجود دارد و از طرف دیگر، در صورت بیشتر بودن تعداد جوجه می توان میزان مورد نیاز را از بین گله موجود انتخاب کرد و در نتیجه گله بهتری تشکیل داد. همچنین تعدادی پرنده نر و ماده برای تعویض با پرندگان نابارور در گله مولد ضروری است. گله مواد را نباید بیش از یک دوره تخم گذاری (حدود 7-6 ماه) نگهداری نمود، زیرا به تدریج تولید تخم، باروری و جوجه درآوری آن کاهش می یابد. از طرف دیگر، جوجه های تولید شده از این گله ضعیف تر و ماندگاری و مقاومت آن ها نسبت به بیماری ها کمتر است.

برای پیشگیری از مشکلات مربوط به کم خونی بهتر است تا حداقل هر 3-2 سال مولدهای جدید (اصطلاحا خون جدید) وارد گله شود. برای این کار می توان نرهای گله را با نرهای گله دیگر مبادله کرد. همچنین می توان تخم های بارور جدید را از سویه غیر هم خون تهیه و جوجه های تولیدی را جایگزین کرد. باید توجه شود از هرکدام از این روش ها که استفاده می شود، پرندگان ورودی و جایگزین باید به مدت سه هفته قرنطینه شوند و بعد وارد گله شوند تا بدین طریق از سلامت آن ها اطمینان حاصل شود. نکته مهم در انجام جایگزینی، غیر خویشاوند و غیر هم خون بودن گله یا تخم خریداری شده با گله موجود می باشد.

همچنین باید خون گله مادر در ابتدای هر فصل تولید آزمایش شود تا گله از لحاظ بیماری تیفوئید ارزیابی شود. اگر این آزمایش در دوره تخمگذاری صورت گیرد، به گله استرس وارد شده و بر تولید تخم اثر می گذارد.

مدیریت گله مولد  

اثر مدیریت خوب در مقایسه با مدیریت ضعیف در میزان سود زیاد است، زیرا نحوه مدیریت  و سود آور بودن فعالیت تولیدی با یکدیگر در ارتباط می باشند. حدود 80 درصد از مشکلات مربوط به بیماری ها ناشی از عدم شناخت علائم بیماری است که می توان با توجه بیشتر به مسایل مدیریتی و بهداشتی (حتی در امور بسیار جزئی) از آن ها جلوگیری نمود. مسلم است که پیشگیری از بیماری بسیار آسان تر و ارزان تر از درمان آن می باشد. حتی در مواردی داروی موثر و خاص برای درمان یک بیماری وجود ندارد و در مواردی که دارو وجود دارد، ضمانتی در موثر بودن آن نیست. بنابراین مدیریت خوب و برنامه ریزی شده به عنوان ابزاری موثر در افزایش عملکرد نقش دارد. باید به خاطر داشت که بلدرچین یک موجود زنده است که انسان آن را برای منافع خود از محیط اصلی زندگی آن که همان حیات وحش است، دور کرده و در تسخیر خود قرار داده است. پس در این شرایط پرنده هم نظیر سایر طیور اهلی و صنعتی وابسته به پرورش دهنده می باشد و روش و مدیریت آن تعیین کننده میزان موفقیت شخص می باشد. زمانی که یک پرورش دهنده این واقعیت را احساس نماید، در واقع تصویری صحیح از روش پرورش بلدرچین کسب می نماید.

هر پرورش دهنده ای روش خاص خود را در امر میدیریت گله مادر دارد. با این وجود نکات زیر می تواند برای پیشبرد اهداف پرورش دهنده مفید باشد:

 1. مولدها در قفس هایی با ظرفیت بیش از 20 قطعه و حداکثر تا 100 قطعه نگهداری شوند. این امر علاوه بر اینکه با خلق و خوی بلدرچین در طبیعت سازگار می باشد، باعث گرم نگه داشتن آن ها نیز می شود. همچنین باید از ایجاد کوران در سالن پرورش به شدت جلوگیری شود.
 2. برای جلوگیری از تماس مستقیم پرنده با کود بستر و عوامل بیماریزا، از توری های با سوراخ های مناسب برای کف سقف های پرورشی استفاده شود.
 3. آزمایش خون برای بیماری تیفوئید (اسهال سفید) قبل از شروع تخم گذاری انجام شود.
 4. نرها و ماده ها قبل از آغاز دوره تخم گذاری با یکدیگر مخلوط شوند. نسبت یک نر با سه ماده بهترین نتیجه را در نطفه داری تخم ها دارد.
 5. ارتفاع قفس نباید آنقدر زیاد باشد که پرندگان امکان پریدن به بالا را داشته باشند، چون در این صورت تخم های تولیدی که هنوز به خارج قفس سرازیر نشده اند در اثر این عمل و افتادن پرنده روی آن شکسته می شود.

نور

نور و روشنایی از نظر زیست و ادامه حیات طیور ضرورت دارد. به طور کلی امروزه در تمام مراکز پرورش طیور، نور به عنوان وسیله ای محرک جهت انجام موارد ذیل به کار می رود:

 • تحریک به تخم گذاری
 • تحریک رشد
 • ممانعت و یا تحریک به بلوغ جنسی
 • کوچک و بزرگ شدن تخم ها

در طبیعت بلدرچین ژاپنی پرنده ای با دوره تولید مثل طولانی است و این دوره منحصر به فصول بهار و تابستان می باشد. این حیوان به شدت نسبت به افزایش طول مدت روز عکس العمل نشان می دهد. در جنس ماده افزایش ساعات روشنایی باعث تسریع در بلوغ جنسی می شود. همبستگی سن بلوغ جنسی با وزن بدن مثبت بوده و با افزایش سن بلوغ جنسی طول دوره رشد پرنده نیز زیاد شده و وزن بدن افزایش می یابد. در گله های گوشتی برای تاخیر در سن بلوغ جنسی و در نتیجه افزایش وزن، طول مدت نوردهی را کاهش می دهند. برای تولید تخم مناسب باید 16-14 ساعت نوردهی با شدت حداقل 5 لوکس تامین می شود. اگر طول مدت نوردهی کاهش یابد، میزان تولید تخم و آمیزش کاهش یافته و یا حتی متوقف می شود. اثر طول دوره روشنایی در بروز بلوغ جنسی در جنس نر حتی زمانی که پرنده ماده در کنار پرنده نر برای تحریک وجود ندارد، به اثبات رسیده است. بلوغ جنسی در پرنده نر در حالت تامین 12 ساعت روشنایی و پرورش کنار ماده سریع تر می باشد.

مدیریت شدت و مدت نور

در 3 روز اول زندگی جوجه ها سعی می شود از نور 24 ساعته با شدت حداقل 20 لوکس استفاده شود. برای این کار باید در هر متر مربع 4 وات و یا یک لامپ 60 وات در 15 متر مربع به کار برد. بعد از 3 روز مدت روشنایی را به 23 ساعت کاهش می دهیم.

برچسب زدن

۱- سعی کنید گله های مولد پرورش بلدرچین را درون قفس های استاندارد و درجه یک نگهداری کنید تا تخم های تولید شده  کمتر در معرض  آلودگی قرار گیرند و آمار تخمهای سالم و تمیز بیشتر  شود و گله کمتر دچار بیماری شود.

۲- تخمهای جمع آوری شده را بیشتر از ۷ روز نگهداری نکنید.

۳- دمای محیط نگهداری تخمها زیر ۲۰ درجه باشد و کمتر از ۱۶ درجه هم نباشد. ( برای نگهداری کوتاه تا ۷ روز)

۴- حداقل هفته ایی یک بار به گله مولد مولتی ویتامین داده شود تا آمار هچ بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشند.

۵- دمای مناسب در دوران ستر ۳۷.۷ می باشد و در دوران هچر ۳۷.۲ می باشد.

۶- رطوبت مناسب در زمان ستر ۶۰ تا ۶۵ درصد می باشد و در زمان هچر ۷۰ تا ۷۵ درصد می باشد.

۷- دمای سالن نگهداری گله های مولد از ۲۸ درجه بالاتر نرود و زیر ۱۸ درجه هم نیاید.  بهترین دمای سالن بین ۲۰ تا ۲۴ درجه می باشد.

۸- محیط نگهداری گله همیشه آرام و تهویه به خوبی انجام گردد و هیچگونه استرسی به گله وارد نشود چون هم دچار کاهش تولید تخم و هم بی نطفه دار بودن آنها می شود.

۹- جوجه های یک روزه بلدرچین را در بستر با کفپوش مقوای آج دار نگهداری کنید.

۱۰- بهترین مدت نگهداری گله تخم گذار ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

برچسب زدن

بیشترین خسارتی که افراد مبتدی در پرورش بلدرچین با آن روبرو میشوند ابتدا عدم توجه و شناخت به نیازهای غذایی و دارویی بلدرچین است که باعث از بین رفتن گله مولد و راندمان پایین تولید میشود و دومین مورد از بین رفتن سرمایه اولیه با ساخت یا خرید تجهیزات غیر استاندارد و بی کیفیت است.

در اینجا مهمترین علل موفقیت آقای دکتر سیادتی را میتوان در دانش شخصی ایشان و تجربه کوتاه مدت کار پرورش بلدرچین در منزل و درنهایت حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد بستر کارگروهی مطرح کرد.

لازم است تا مسئولینی که اقدامات حمایتی از کارآفرینان انجام میدهند توجه کنند تا با سنگین کردن یک قسمت از چرخه تولید موجب گرفتاری تولید کنندگان در عرضه محصول نشوند.

اینک فرصت های زیادی برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در پرورش بلدرچین مهیا شده مثل ایجاد کشتارگاه بلدرچین و یا واحد فرآوری گوشت و تخم بلدرچین و یا حتی تولید کود بلدرچین بسته بندی شده برای مصارف کشاورزی و …

امروز تبلیغات زیادی در اینترنت و صدا و سیما برای درآمد عالی پرورش بلدرچین میشود ولی همه داستان این نیست و این کار جذاب و پرفایده نیاز به کارکردن و همت بالا دارد که شاید در برخی مواقع زحمت بسیار لازم باشد.

برچسب زدن

 

جدول #قیمت_دان آماده گوشتی در تاریخ ۹۷/۱۰/۰۳ روز دوشنبه

کلهر دانه 

 

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
پیش آَغازین1-350250601253
آغازین4-10250241806045
رشد11-2412502280028500
پایانی 125-4232002146068672
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4750 104470
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی21994
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - بندر امام می باشد
خوراک دام فرخی

 

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
سوپر استارتر1-10200264005280
پیش دان11-218002410019280
میان دان22-3414002330032620
پس دان35-4224002220053280
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4800 110460
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی23013
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - کرمانشاه می باشد
برچسب زدن

جدول #قیمت_دان آماده گوشتی در تاریخ ۹۷/۰۹/۱۴ روز چهارشنبه

کلهر دانه  

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
پیش آَغازین1-350249751249
آغازین4-10250240806020
رشد11-2412502268028350
پایانی 125-4232002131068192
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4750 103811
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی21855
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - بندر امام می باشد

خوراک دام فرخی

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
سوپر استارتر1-10200262005240
پیش دان11-218002390019120
میان دان22-3414002310032340
پس دان35-4224002200052800
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4800 109500
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی22813
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - کرمانشاه می باشد
برچسب زدن

پر بلدرچین

در دو جنس نر وماده لکه های تیره قهوای مایل به قرمز وکرم در پشت وسینه وزیر شکم وجود دارد.در جنس نر پرهای ناحیه سینه  به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و در جنس ماده پرهای سینه لکه های سفید وسیاه در سینه پرنده وجودارد

پر بلدرچین

طول عمر بلدرچین

 اطلاعات کمی در مورد طول عمر این پرنده وجود دارد.برخی از گزارشات طول عمر بلدرچین را حدود۱۰سال ذکر کرده اند اما طول عمر اقتصادی آن حدود یک سال است.
 
عمر بلدرچین

اندازه بلدرچین

جثه یلدرچین در نژاد های مختلف متفاوت است.بزرگترین جثه متعلق به نژاد longtailed tree quailاز گروه dendrotyx macrouraو کوچک ترین آنها نژاد بلدرچین چینی از گروه  coturnix chinensis می باشد.

انگشت و ناخن بلدرچین

 نژادهای بلدرچین دارای ۴ انگشت و ناخن بزرگی هستند که ابزاری مناسب و شکار حشرات می باشند درنژاد باب وایت انگشتان قوی بخصوص در نشستن پرنده بسیار کمک می کند. در حیات وحش نژاد های کوتورنیکس برای تامین غذا و کوتاه نگهداشتن ناخن های خود اقدام به چنگ زدن و خراشیدن ناخن به سطوح مختلف میکند

منقار بلدرچین

نوک بلدرچین دراز تیز و بران است که برای شکار حشرات و خوردن دانه و همچنین ریز کردن سبزیجات استفاده می شود .رنگ آن در نژادهای ژاپنی بیشتر استخوانی و کمی مایل به قهوه ای می باشد. در برخی مواقع پرنده از نوک به عنوان یک ابزار حمله استفاده میکند در شرایط پرورش متمرکز بلدرچین قسمتی از نوک بالایی پرنده چیده می شود تا پرندگان نتوانند نوک زده و همدیگر را زخمی نمایند . می توان بجای این کار از حلقه بینی استفاده کرد . در طبیعت پرنده با چریدن در کشتزار ها و زدن نوک به اجسام مختلف نوک خود را کوتاه نگه میدارد.

آواز بلدرچین

به طور کلی در بلدرچین آواز منحصر به جنس نر می باشد و پرنده ماده تنها صدا های خفیفی از خود بروز می دهد . در هنگام آواز خواندن پرنده نر بدن خود را کشیده و با بالا آوردن سر منقار های خود را کاملا از هم باز کرده و اقدام به آواز خواندن می کند . صدای آواز در نژاد ژاپنی بلند تر از دیگر نژاد ها بوده و نژاد چینی صدای آرام دارد

برچسب زدن

قفس بلدرچین یکی از وسایل مورد نیاز برای پرورش بلدرچین می باشد. برای موفق شدن و کسب سود بیشتر، انتخاب و خرید قفس مناسب یکی از مهم ترین کارها می باشد. اگر قصد خرید قفس بلدرچین دارید حتما این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید. در پایان مقاله شما قادر خواهید بود تا یک قفس بلدرچین با کیفیت را از یک قفس بی کیفیت تشخیص داده و دلیل اختلاف قیمت قفس ها در بازار را بیابید.

توری های قفس بلدرچین

قفس بلدرچین از مجموعه توری های کفه ، دیواره ها و سقف تشکیل می گردد. یک قفس بلدرچین مرغوب باید در تمام این قسمت ها از توری استاندارد تشکیل شده باشد. توری های استاندارد از مفتول هایی با پوشش گالوانیزه گرم تشکیل می شوند. استفاده از توری های آماده رول کارخانه ای به هیچ عنوان مورد قبول نبوده و به نوعی اتلاف سرمایه حساب می شود.

 مفتول های مرغوب به صورت کلاف و از قبل آبکاری گرم شده و بعد وارد کارخانه تولید قفس می گردد، در کارخانه مفتول ها به صورت میله توسط دستگاه سایز شده، و برای بالا بردن استحکام و ایجاد خاصیت ارتجاعی، کشیده و تابیده می شوند. استفاده از مفتول های مسوار این ویژگی ها را به قفس منتقل نمی کنند و استفاده از آن ها در تولید قفس بلدرچین توصیه نمی شود.

فیلم قفس بلدرچین مرغوب تولید شده توسط شرکت بلدرچین دماوند

نمایشگر ویدیو
 
 
   توری کفه قفس بلدرچین

توری کفه قفس بلدرچین

توری کفه باید از مفتول های ۱.۵ تا ۳ میل به صورت ترکیبی با فاصله های یک دست به طوری که در طول مدت استفاده پای پرنده از آن عبور نکند ساخته شود. همچنین فاصله شبکه ها باید به شکلی باشد که فضولات به راحتی به پایین سقوط کند. از مهمترین ویژگی های توری کفه خاصیت ارتجاعی مفتول های آن می باشد به طوری که در هنگام برخورد تخم بلدرچین با کفه و طی مسیر تا بیرون قفس دچار ترک و شکستگی نشود. شیب کفه قفس بلدرچین از مهمترین نکاتی است که اکثرا مورد توجه قرار نمی گیرد. گاها مشاهده شده شیب کفه ها به قدری زیاد است که موجب خستگی پرندگان و تجمع آنها در قسمت های جلویی قفس می گردد. همچنین این اشکال در طراحی قفس ها موجب جفت گیری ضعیف و گاها بی نتیجه می شود و باروری گله کاهش می یابد.

با کاهش باروری میزان نطفه دار بودن تخم هم کاهش می باد. این کاهش یا بی نطفه بودن باعث می شود با قرار دادن تخم ها در دستگاه جوجه کشی میزان هچ بسیار کمی داشته باشید. مشکلی که اکثر افراد در جوجه کشی بلدرچین دارند همین موضوع می باشد.

اگر شما هم با چنین مشکلاتی روبرو هستید لطفا در بخش نظرات ثبت کنید تا دیگران گرفتار آن مشکل نشوند.

 شیب زیاد همچنین باعث خروج با سرعت بالای تخم ها شده و درصد تخم های غیر قابل جوجه کشی و مصرف را بالا می برد.

شیب مناسب کفه قفس بلدرچین چه مقدار است؟

شیب مناسب ۱۰ تا ۱۲ درصد می باشد.

توری جلویی قفس بلدرچین

توری جلویی قفس بلدرچین

توری جلویی به دلایلی از اهمیت ویژه برخوردار است. عبور نور، هوا ، درب های ورود و خروج پرنده ، و کانال خروج تخم بر اهمیت این بخش از قفس می افزاید.

نکات مهم در طراحی توری جلویی قفس:

 • طراحی درب هایی با امکان سهولت استفاده و ایمن در برابر خروج پرندگان
 • شبکه استاندارد جلویی که مانع خروج پرندگان ریز تر بشود
 • یک نواختی فاصله از توری جلویی با کفه، در سرتاسر قفس

از مهمترین مشکلاتی که قفس های بی کیفیت در پرورش بلدرچین دارند خروج زیاد پرنده از لابلای توری و شبکه خروج تخم است. این اتفاق در مدتی اندک مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد می نماید.

برای مثال درنظر بگیرید از یک قفس بلدرچین با ظرفیت ۱۲ پرنده ۲ پرنده خارج شده اند و در سالن سرگردانند. حال اینکه از کدام قفس خارج شده اند خود معمایی است. معمولا کارگران درب یکی از قفس ها را باز کرده و پرنده را جای گذاری می کنند. این کار باعث می شود به مرور بعضی از قفس ها کاهش تولید تخم و تلفات بالا داشته باشند . درحالی که قرار بوده یک متر قفس برای ۱۲ پرنده باشد حالا در اختیار ۱۴ پرنده است. از این دست نکات فراوان در قفس های بی کیفیت مشاهده می گردد.

توری های عمودی کناری و پشتی قفس بلدرچین

این توری ها به نوعی نقش ستون های قفس را دارند که باید مانع شکم دادن توری کف بشوند. اگر این توری ها ظریف و ضعیف باشند به مرور قفس ها حالت خود را از دست می دهند و توری کف را دچار صدمه و گودی می کنند. قفس ها حداقل هر ۵۰ سانت باید توسط این توری ها در طول تقسیم شوند. شبکه های کناری باید حداکثر فاصله مجاز را داشته باشد تا به راحتی هوا در طول قفس جابجا شود.

توری های سقف قفس بلدرچین

اهمیت این بخش در عبور جریان هوا به سمت بالا و عبور شبکه آبخوری نیپل می باشد. البته بلدرچین ها به علت انرژی زیاد گاها پرش هایی را دارند که اگر فاصله شبکه های سقف کمتر از استاندارد باشد بلدرچین ها را دچار لطماتی خواهد کرد.

فاصله و تقسیم طبقات قفس بلدرچین

مهمترین نکته در قفس رعایت فاصله طبقات عبور جریان هوا بین کف قفس و سطح کود موجود در سینی می باشد. رعایت فاصله استاندارد حداقل ۴۰ سانتی متر بین طبقات (ازکف سینی تخلیه کود تا سینی بالایی) ضروری است. رعایت فاصله به توزیع مناسب نور به انتهای قفس ها هم کمک می کند.

با توجه به سالن های پرورش بلدرچین بهترین حالت قرارگیری قفس ها بر روی هم ۴ طبقه به صورت باطری می باشد، مواردی مشاهده شده که برای جبران فضای کم سالن قفس ها را به صورت ۵ طبقه قرارداده اند که خود باعث مشکلاتی می گردد. ازجمله سختی دسترسی به طبقه بالا و پایین می باشد. معمولا در سالن ها اختلاف دمای بالا و پایین وجود دارد که باز هم لطماتی را به پرنده وارد می کند. همچنین گاها از فاصله بین طبقات کم میکنند و یا قفس پایینی را به زمین نزدیک تر می کنند که به اشکالات این کار قبلاَ اشاره گردیده است.

آب خوری قفس های بلدرچین

آبخوری قفس بلدرچین

سیستم آبخوری نیپل مناسب ترین روش برای آب دهی پرندگان درون قفس بلدرچین می باشد. نیپل های قرمز رنگ در استفاده پرنده از نیپل مخصوصا در روزهای اول کمک فراروان میکند. در قفس های بلدرچین از نیپل های فشاری و تک جهت استفاده می شود. استفاده از نلبکی دو پایه نیپل باعث خشک ماندن کود درون سینی می گردد و همچنین در هنگام پرش بلدرچین ها جلوی برخورد با نیپل را می گیرد. هوا گیری نیپل ها در هنگام نصب و آموزش پرندگانی که تازه با نیپل آشنا شده اند ضروری است.

دانخوری قفس بلدرچین

دانخوری قفس بلدرچین

دانخور های استاندارد باید به نحوی طراحی شده باشند تا در مرحله اول به خوبی تمام دان داخل دانخوری را به پرنده برسانند. عرض و عمق زیاد دانخوری مانع رسیدن پرنده به تمام دان می گردد. همچنین ارتفاع کوتاه لبه های بیرونی و عدم وجود زاویه مخالف در لبه بیرونی باعث پاشش دان به بیرون می گردد و کاهش تولید و اتلاف سرمایه را در پی دارد.

پایه های نگهدارنده قفس بلدرچین باید چگونه باشند؟

پایه های قفس بلدرچین

استفاده از شاسی قوی  و استاندارد باعث ثبات قفس ها و عدم حرکت می شود. حرکت های ریز در طول مدت باعث شل شدن و پاره شدن اتصالات و شکستن نیپل ها  می گردد.

سینی تخلیه کود قفس بلدرچین

سینی قفس بلدرچین

سینی ها به دلیل تماس طولانی مدت با کود زود تر از سایر اجزاء قفس فرسوده می شوند. عمر یک قفس بلدرچین خوب و استاندارد باید به طور متوسط ۱۵ سال باشد. ولی این عمر برای سینی ها حداکثر ۳ سال می باشد.  هر سه سال باید سینی های فرسوده تعویض گردند. استفاده از ورق های نازک و یا گالوانیزه نامرغوب گاها عمر سینی ها را به زیر یک سال کاهش می دهد.

اگر تجربه استفاده از قفس بلدچین مرغوب یا نامرغوب را دارید لطفا در بخش نظرات ثبت کنید تا خوانندگان از تجربیات شما استفاده کنند.

قفس بلدرچین غیر استاندارد

برچسب زدن

جدیدترین دستگاههای جوجه کشی