مهدی نامور

مهدی نامور

۱- سعی کنید گله های مولد پرورش بلدرچین را درون قفس های استاندارد و درجه یک نگهداری کنید تا تخم های تولید شده  کمتر در معرض  آلودگی قرار گیرند و آمار تخمهای سالم و تمیز بیشتر  شود و گله کمتر دچار بیماری شود.

۲- تخمهای جمع آوری شده را بیشتر از ۷ روز نگهداری نکنید.

۳- دمای محیط نگهداری تخمها زیر ۲۰ درجه باشد و کمتر از ۱۶ درجه هم نباشد. ( برای نگهداری کوتاه تا ۷ روز)

۴- حداقل هفته ایی یک بار به گله مولد مولتی ویتامین داده شود تا آمار هچ بیشتر و جوجه های تولید شده سالم تر باشند.

۵- دمای مناسب در دوران ستر ۳۷.۷ می باشد و در دوران هچر ۳۷.۲ می باشد.

۶- رطوبت مناسب در زمان ستر ۶۰ تا ۶۵ درصد می باشد و در زمان هچر ۷۰ تا ۷۵ درصد می باشد.

۷- دمای سالن نگهداری گله های مولد از ۲۸ درجه بالاتر نرود و زیر ۱۸ درجه هم نیاید.  بهترین دمای سالن بین ۲۰ تا ۲۴ درجه می باشد.

۸- محیط نگهداری گله همیشه آرام و تهویه به خوبی انجام گردد و هیچگونه استرسی به گله وارد نشود چون هم دچار کاهش تولید تخم و هم بی نطفه دار بودن آنها می شود.

۹- جوجه های یک روزه بلدرچین را در بستر با کفپوش مقوای آج دار نگهداری کنید.

۱۰- بهترین مدت نگهداری گله تخم گذار ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

برچسب زدن

بیشترین خسارتی که افراد مبتدی در پرورش بلدرچین با آن روبرو میشوند ابتدا عدم توجه و شناخت به نیازهای غذایی و دارویی بلدرچین است که باعث از بین رفتن گله مولد و راندمان پایین تولید میشود و دومین مورد از بین رفتن سرمایه اولیه با ساخت یا خرید تجهیزات غیر استاندارد و بی کیفیت است.

در اینجا مهمترین علل موفقیت آقای دکتر سیادتی را میتوان در دانش شخصی ایشان و تجربه کوتاه مدت کار پرورش بلدرچین در منزل و درنهایت حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد بستر کارگروهی مطرح کرد.

لازم است تا مسئولینی که اقدامات حمایتی از کارآفرینان انجام میدهند توجه کنند تا با سنگین کردن یک قسمت از چرخه تولید موجب گرفتاری تولید کنندگان در عرضه محصول نشوند.

اینک فرصت های زیادی برای علاقه مندان به سرمایه گذاری در پرورش بلدرچین مهیا شده مثل ایجاد کشتارگاه بلدرچین و یا واحد فرآوری گوشت و تخم بلدرچین و یا حتی تولید کود بلدرچین بسته بندی شده برای مصارف کشاورزی و …

امروز تبلیغات زیادی در اینترنت و صدا و سیما برای درآمد عالی پرورش بلدرچین میشود ولی همه داستان این نیست و این کار جذاب و پرفایده نیاز به کارکردن و همت بالا دارد که شاید در برخی مواقع زحمت بسیار لازم باشد.

برچسب زدن

 

جدول #قیمت_دان آماده گوشتی در تاریخ ۹۷/۱۰/۰۳ روز دوشنبه

کلهر دانه 

 

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
پیش آَغازین1-350250601253
آغازین4-10250241806045
رشد11-2412502280028500
پایانی 125-4232002146068672
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4750 104470
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی21994
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - بندر امام می باشد
خوراک دام فرخی

 

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
سوپر استارتر1-10200264005280
پیش دان11-218002410019280
میان دان22-3414002330032620
پس دان35-4224002220053280
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4800 110460
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی23013
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - کرمانشاه می باشد
برچسب زدن

جدول #قیمت_دان آماده گوشتی در تاریخ ۹۷/۰۹/۱۴ روز چهارشنبه

کلهر دانه  

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
پیش آَغازین1-350249751249
آغازین4-10250240806020
رشد11-2412502268028350
پایانی 125-4232002131068192
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4750 103811
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی21855
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - بندر امام می باشد

خوراک دام فرخی

نام دانسن مصرف (روز)وزن (گرم)قیمت (ریال)قیمت تمام شده
سوپر استارتر1-10200262005240
پیش دان11-218002390019120
میان دان22-3414002310032340
پس دان35-4224002200052800
 
میزان دان مصرفی تا 42 روزگی (گرم)4800 109500
قیمت هر کیلو گرم دان تا 42 روزگی22813
قیمت ها به ریال می باشد
قیمت درب کارخانه - کرمانشاه می باشد
برچسب زدن

پر بلدرچین

در دو جنس نر وماده لکه های تیره قهوای مایل به قرمز وکرم در پشت وسینه وزیر شکم وجود دارد.در جنس نر پرهای ناحیه سینه  به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و در جنس ماده پرهای سینه لکه های سفید وسیاه در سینه پرنده وجودارد

پر بلدرچین

طول عمر بلدرچین

 اطلاعات کمی در مورد طول عمر این پرنده وجود دارد.برخی از گزارشات طول عمر بلدرچین را حدود۱۰سال ذکر کرده اند اما طول عمر اقتصادی آن حدود یک سال است.
 
عمر بلدرچین

اندازه بلدرچین

جثه یلدرچین در نژاد های مختلف متفاوت است.بزرگترین جثه متعلق به نژاد longtailed tree quailاز گروه dendrotyx macrouraو کوچک ترین آنها نژاد بلدرچین چینی از گروه  coturnix chinensis می باشد.

انگشت و ناخن بلدرچین

 نژادهای بلدرچین دارای ۴ انگشت و ناخن بزرگی هستند که ابزاری مناسب و شکار حشرات می باشند درنژاد باب وایت انگشتان قوی بخصوص در نشستن پرنده بسیار کمک می کند. در حیات وحش نژاد های کوتورنیکس برای تامین غذا و کوتاه نگهداشتن ناخن های خود اقدام به چنگ زدن و خراشیدن ناخن به سطوح مختلف میکند

منقار بلدرچین

نوک بلدرچین دراز تیز و بران است که برای شکار حشرات و خوردن دانه و همچنین ریز کردن سبزیجات استفاده می شود .رنگ آن در نژادهای ژاپنی بیشتر استخوانی و کمی مایل به قهوه ای می باشد. در برخی مواقع پرنده از نوک به عنوان یک ابزار حمله استفاده میکند در شرایط پرورش متمرکز بلدرچین قسمتی از نوک بالایی پرنده چیده می شود تا پرندگان نتوانند نوک زده و همدیگر را زخمی نمایند . می توان بجای این کار از حلقه بینی استفاده کرد . در طبیعت پرنده با چریدن در کشتزار ها و زدن نوک به اجسام مختلف نوک خود را کوتاه نگه میدارد.

آواز بلدرچین

به طور کلی در بلدرچین آواز منحصر به جنس نر می باشد و پرنده ماده تنها صدا های خفیفی از خود بروز می دهد . در هنگام آواز خواندن پرنده نر بدن خود را کشیده و با بالا آوردن سر منقار های خود را کاملا از هم باز کرده و اقدام به آواز خواندن می کند . صدای آواز در نژاد ژاپنی بلند تر از دیگر نژاد ها بوده و نژاد چینی صدای آرام دارد

برچسب زدن

قفس بلدرچین یکی از وسایل مورد نیاز برای پرورش بلدرچین می باشد. برای موفق شدن و کسب سود بیشتر، انتخاب و خرید قفس مناسب یکی از مهم ترین کارها می باشد. اگر قصد خرید قفس بلدرچین دارید حتما این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید. در پایان مقاله شما قادر خواهید بود تا یک قفس بلدرچین با کیفیت را از یک قفس بی کیفیت تشخیص داده و دلیل اختلاف قیمت قفس ها در بازار را بیابید.

توری های قفس بلدرچین

قفس بلدرچین از مجموعه توری های کفه ، دیواره ها و سقف تشکیل می گردد. یک قفس بلدرچین مرغوب باید در تمام این قسمت ها از توری استاندارد تشکیل شده باشد. توری های استاندارد از مفتول هایی با پوشش گالوانیزه گرم تشکیل می شوند. استفاده از توری های آماده رول کارخانه ای به هیچ عنوان مورد قبول نبوده و به نوعی اتلاف سرمایه حساب می شود.

 مفتول های مرغوب به صورت کلاف و از قبل آبکاری گرم شده و بعد وارد کارخانه تولید قفس می گردد، در کارخانه مفتول ها به صورت میله توسط دستگاه سایز شده، و برای بالا بردن استحکام و ایجاد خاصیت ارتجاعی، کشیده و تابیده می شوند. استفاده از مفتول های مسوار این ویژگی ها را به قفس منتقل نمی کنند و استفاده از آن ها در تولید قفس بلدرچین توصیه نمی شود.

فیلم قفس بلدرچین مرغوب تولید شده توسط شرکت بلدرچین دماوند

نمایشگر ویدیو
 
 
   توری کفه قفس بلدرچین

توری کفه قفس بلدرچین

توری کفه باید از مفتول های ۱.۵ تا ۳ میل به صورت ترکیبی با فاصله های یک دست به طوری که در طول مدت استفاده پای پرنده از آن عبور نکند ساخته شود. همچنین فاصله شبکه ها باید به شکلی باشد که فضولات به راحتی به پایین سقوط کند. از مهمترین ویژگی های توری کفه خاصیت ارتجاعی مفتول های آن می باشد به طوری که در هنگام برخورد تخم بلدرچین با کفه و طی مسیر تا بیرون قفس دچار ترک و شکستگی نشود. شیب کفه قفس بلدرچین از مهمترین نکاتی است که اکثرا مورد توجه قرار نمی گیرد. گاها مشاهده شده شیب کفه ها به قدری زیاد است که موجب خستگی پرندگان و تجمع آنها در قسمت های جلویی قفس می گردد. همچنین این اشکال در طراحی قفس ها موجب جفت گیری ضعیف و گاها بی نتیجه می شود و باروری گله کاهش می یابد.

با کاهش باروری میزان نطفه دار بودن تخم هم کاهش می باد. این کاهش یا بی نطفه بودن باعث می شود با قرار دادن تخم ها در دستگاه جوجه کشی میزان هچ بسیار کمی داشته باشید. مشکلی که اکثر افراد در جوجه کشی بلدرچین دارند همین موضوع می باشد.

اگر شما هم با چنین مشکلاتی روبرو هستید لطفا در بخش نظرات ثبت کنید تا دیگران گرفتار آن مشکل نشوند.

 شیب زیاد همچنین باعث خروج با سرعت بالای تخم ها شده و درصد تخم های غیر قابل جوجه کشی و مصرف را بالا می برد.

شیب مناسب کفه قفس بلدرچین چه مقدار است؟

شیب مناسب ۱۰ تا ۱۲ درصد می باشد.

توری جلویی قفس بلدرچین

توری جلویی قفس بلدرچین

توری جلویی به دلایلی از اهمیت ویژه برخوردار است. عبور نور، هوا ، درب های ورود و خروج پرنده ، و کانال خروج تخم بر اهمیت این بخش از قفس می افزاید.

نکات مهم در طراحی توری جلویی قفس:

  • طراحی درب هایی با امکان سهولت استفاده و ایمن در برابر خروج پرندگان
  • شبکه استاندارد جلویی که مانع خروج پرندگان ریز تر بشود
  • یک نواختی فاصله از توری جلویی با کفه، در سرتاسر قفس

از مهمترین مشکلاتی که قفس های بی کیفیت در پرورش بلدرچین دارند خروج زیاد پرنده از لابلای توری و شبکه خروج تخم است. این اتفاق در مدتی اندک مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد می نماید.

برای مثال درنظر بگیرید از یک قفس بلدرچین با ظرفیت ۱۲ پرنده ۲ پرنده خارج شده اند و در سالن سرگردانند. حال اینکه از کدام قفس خارج شده اند خود معمایی است. معمولا کارگران درب یکی از قفس ها را باز کرده و پرنده را جای گذاری می کنند. این کار باعث می شود به مرور بعضی از قفس ها کاهش تولید تخم و تلفات بالا داشته باشند . درحالی که قرار بوده یک متر قفس برای ۱۲ پرنده باشد حالا در اختیار ۱۴ پرنده است. از این دست نکات فراوان در قفس های بی کیفیت مشاهده می گردد.

توری های عمودی کناری و پشتی قفس بلدرچین

این توری ها به نوعی نقش ستون های قفس را دارند که باید مانع شکم دادن توری کف بشوند. اگر این توری ها ظریف و ضعیف باشند به مرور قفس ها حالت خود را از دست می دهند و توری کف را دچار صدمه و گودی می کنند. قفس ها حداقل هر ۵۰ سانت باید توسط این توری ها در طول تقسیم شوند. شبکه های کناری باید حداکثر فاصله مجاز را داشته باشد تا به راحتی هوا در طول قفس جابجا شود.

توری های سقف قفس بلدرچین

اهمیت این بخش در عبور جریان هوا به سمت بالا و عبور شبکه آبخوری نیپل می باشد. البته بلدرچین ها به علت انرژی زیاد گاها پرش هایی را دارند که اگر فاصله شبکه های سقف کمتر از استاندارد باشد بلدرچین ها را دچار لطماتی خواهد کرد.

فاصله و تقسیم طبقات قفس بلدرچین

مهمترین نکته در قفس رعایت فاصله طبقات عبور جریان هوا بین کف قفس و سطح کود موجود در سینی می باشد. رعایت فاصله استاندارد حداقل ۴۰ سانتی متر بین طبقات (ازکف سینی تخلیه کود تا سینی بالایی) ضروری است. رعایت فاصله به توزیع مناسب نور به انتهای قفس ها هم کمک می کند.

با توجه به سالن های پرورش بلدرچین بهترین حالت قرارگیری قفس ها بر روی هم ۴ طبقه به صورت باطری می باشد، مواردی مشاهده شده که برای جبران فضای کم سالن قفس ها را به صورت ۵ طبقه قرارداده اند که خود باعث مشکلاتی می گردد. ازجمله سختی دسترسی به طبقه بالا و پایین می باشد. معمولا در سالن ها اختلاف دمای بالا و پایین وجود دارد که باز هم لطماتی را به پرنده وارد می کند. همچنین گاها از فاصله بین طبقات کم میکنند و یا قفس پایینی را به زمین نزدیک تر می کنند که به اشکالات این کار قبلاَ اشاره گردیده است.

آب خوری قفس های بلدرچین

آبخوری قفس بلدرچین

سیستم آبخوری نیپل مناسب ترین روش برای آب دهی پرندگان درون قفس بلدرچین می باشد. نیپل های قرمز رنگ در استفاده پرنده از نیپل مخصوصا در روزهای اول کمک فراروان میکند. در قفس های بلدرچین از نیپل های فشاری و تک جهت استفاده می شود. استفاده از نلبکی دو پایه نیپل باعث خشک ماندن کود درون سینی می گردد و همچنین در هنگام پرش بلدرچین ها جلوی برخورد با نیپل را می گیرد. هوا گیری نیپل ها در هنگام نصب و آموزش پرندگانی که تازه با نیپل آشنا شده اند ضروری است.

دانخوری قفس بلدرچین

دانخوری قفس بلدرچین

دانخور های استاندارد باید به نحوی طراحی شده باشند تا در مرحله اول به خوبی تمام دان داخل دانخوری را به پرنده برسانند. عرض و عمق زیاد دانخوری مانع رسیدن پرنده به تمام دان می گردد. همچنین ارتفاع کوتاه لبه های بیرونی و عدم وجود زاویه مخالف در لبه بیرونی باعث پاشش دان به بیرون می گردد و کاهش تولید و اتلاف سرمایه را در پی دارد.

پایه های نگهدارنده قفس بلدرچین باید چگونه باشند؟

پایه های قفس بلدرچین

استفاده از شاسی قوی  و استاندارد باعث ثبات قفس ها و عدم حرکت می شود. حرکت های ریز در طول مدت باعث شل شدن و پاره شدن اتصالات و شکستن نیپل ها  می گردد.

سینی تخلیه کود قفس بلدرچین

سینی قفس بلدرچین

سینی ها به دلیل تماس طولانی مدت با کود زود تر از سایر اجزاء قفس فرسوده می شوند. عمر یک قفس بلدرچین خوب و استاندارد باید به طور متوسط ۱۵ سال باشد. ولی این عمر برای سینی ها حداکثر ۳ سال می باشد.  هر سه سال باید سینی های فرسوده تعویض گردند. استفاده از ورق های نازک و یا گالوانیزه نامرغوب گاها عمر سینی ها را به زیر یک سال کاهش می دهد.

اگر تجربه استفاده از قفس بلدچین مرغوب یا نامرغوب را دارید لطفا در بخش نظرات ثبت کنید تا خوانندگان از تجربیات شما استفاده کنند.

قفس بلدرچین غیر استاندارد

برچسب زدن

روی

بلدرچین ژاپنی به کمبود روی در جیره بسیار حساس است .

کمبود روی باعث کاهش رشد-اختلال در پرآوری-تنفس سخت واختلال در راه رفتن می شود .

تحقیقات نشان می دهد در صورتی که سطح مصرف کلسیم بیشتر از نیاز پرندگان باشد باعث کاهش جذب روی به خصوص در بلدرچین های بالغ می شود

اسید فولیک
کمبود اسید فولیک در جیره بلدرچین های در حال رشد باعث اختلال در پرآوری-تلفات بالا-پاهای ضعیف-کوتاه شدن استخوان وعارضه انحنای پا می شود .

بیشتر جنین ها ظاهر سالم دارند اما پس از نوک زدن به اتاق هوایی می میرند به علاوه ذخیره طولانی مدت تخم ها در انبار باعث کمبود اسید فولیک در جنین می گردد 

علایم کمبود این ویتامین در جیره بلدرچین و مرغ یکسان است .

همچنین کمبود این ویتامین در جوجه ها باعث بروز سندرم انحنای پا و کم خونی می گردد

پروتئین

پروتئين، اسيدهاي آمينه مورد نياز براي رشد و توليد تخم را فراهم مي‌آورد. نيازمندي‌هاي بلدرچين در زمينه پروتئين جيره تحت‌تأثير ميزان انرژي متابوليزه و ساير اجزاء مصرفي در ساخت جيره مصرفي بلدرچين قرار دارد. تحقيقات پيشين نشان داد كه گله‌هاي بلدرچين با موفقيت با مصرف جيره‌هاي استارتر بوقلمون حاوي حدود ۲۸ـ۲۱% پروتئين خام پرورش داده شده‌اند. پرفسور لي و همكاران نشان دادند كه براي جيره استارتر ميزان پروتئين خام برابر با ۲۱% مورد نياز است كه مي توان اندازه آن را تا ۳ هفتگي به ۲۰% كاهش داد 
پروتئين گران‌قيمت‌ترين ماده غذايي است و بايستي از منابع باكيفيت بالا تأمين شود. كيفيت پروتئين براساس اسيدهاي آمينه تشكيل دهنده ماده غذايي و قابليت دسترسي اسيدهاي آمينه پس از هضم از دستگاه گوارش بلدرچين تعيين مي‌شود. اسيدهاي آمينه به عنوان اجزاء سازنده پروتئين‌ها محسوب مي‌شوند از ميان ۱۹ اسيدآمينه مورد نياز بلدرچين، ۱۳ اسيدآمينه، انواع ضروري تلقي شده و بايستي از طريق جيره تأمين شوند و ۶ اسيدآمينه نيز غيرضروري است چرا كه در بدن ساخته مي‌شوند و لازم نيست كه ضرورتاً در داخل جيره باشند 
۱۳ اسيدآمينه ضروري عبارتند از: آرژنين، سيستين، گليسين،‌هيستيدين، ايزولوسين، لوسين، ليزين، متيونين، فنيل آلانين،‌ ترسوانين،‌ تريپتوفان،‌ ايتروزيي و روايس. مواد غذايي از لحاظ کيفي وکمي و از لحاظ اسيدهاي آمينه با يكديگر متفاوت اند. جيره بلدرچين عمدتاً از اقلام گياهي تشكيل شده است. بهترين اقلام گياهي مصرفي در جيره عبارتند از: ذرت، كنجاله سويا،‌سورگوم، برنج و سبوس گندم 
متيونين و ليزين اغلب به ميزان اندكي در منابع گياهي يافت مي‌شوند اما به هر حال متيونين و ليزين سنتيك معمولاً براي متعادل كردن به تركيب اسيدهاي آمينه به جيره افزوده مي‌شوند 
در حاليکه اقلام حاوي پروتئين‌ مانند پودر ماهي، پودر گوشت و استخوان و غيره، منابع خوبي براي تامين اسيدهاي آمينه ضروري تلقي مي‌شوند اما اغلب گران‌قيمت‌تر از اقلام پروتئين گياهي بوده و ميزان مصرف کمتري دارند بعلاوه اينکه ساير مواردي نظير امکان انتقال برخي بيماريها از طريق منابع پروتئين حيواني موجب بروز محدوديتهائي در خصوص استفاده از اين مواد مي گردند .

انرژی

ميزان غذاي مصرفي به ميزان انرژي قابل متابوليزه (ME) جيره، سن پرندگان، وضعيت توليد مثلي و دماي محيط بستگي دارد. در مناطق با آب و هواي معتدل انرژي مورد نياز براي بلدرچينهاي در حال رشد ۲۶۰۰ تا ۳۰۰۰ كيلوكالري انرژي متابوليزه در هر كيلوگرم گزارش شده است 
در حالي كه تحقيقات ما در شرايط حاره‌اي نشان داد كه ميزان انرژي مورد نياز ۲۸۰۰ كيلوكالري ME/kg در مورد بلدرچين‌هاي در حال رشد مي‌باشد. كه براي بلدرچيـن‌هاي تخم‌گذار به ۲۵۵۰ كيلوكالري ME/kg بالغ مي‌گردد 
اگر چه افزايش انرژي از ۲۶۰۰ تا ۲۸۰۰ كيلوكالري ME/kg بر وزن‌گيري اثري ندارد، ولي به طور قابل توجهي بر بهره‌وري جيره مصرفي تأثير مي‌گذارد چرا كه ميزان جيره مصرفي به شدت كاهش مي‌يابد 
منبع اصلي تأمين انرژي دانه‌هاي غلات هستند كه اجزاء اصلي جيره محسوب مي‌شوند. در بيشتر جيره‌ها چربي‌هاي حيواني و گياهي نيز براي تامين مقادير بالاتر انرژي مصرف مي‌شوند .

منیزیوم

منيزيوم يكي از اجزاء ضروري بافت و مايعات بدن است و يون ‌هاي اين عنصر به عنوان فعال كننده آنزيم‌هاي مهم دخيل در متابوليسم مطرح هستند. در صورت فقدان در جيره، بلدرچين‌ها رشد بطني پيدا مي‌كنند ، دچار تشنج مي‌شوند و سرانجام تلف خواهند شد. همچنين كمبود آن در جيره‌هاي بلدرچين‌هاي تخم‌گذار كاهش سريع تخم توليدي را به همراه دارد. نياز به منيزيوم mg/kg 300تعيين مي‌شود 
در مطالعات انجام شده ميزان نياز به منيزيوم براي بقا و رشد با افزودن mg/kg 150 منيزيوم يا mg/kg 50 به آب آشاميدني تأمين گرديده است. سندرا و همكاران (۱۹۹۲) دريافتند كه اثرات زيانباري با مصرف يك هزار ميلي‌گرم منيزيوم در هر كيلوگرم جيره خالص شده حاصل مي‌گردد 
اجزاء طبيعي جيره حاوي مقادير كافي منيزيوم هستند. برخي از انواع آهك (دولوميت‌ها) حاوي درصد بالايي از منيزيوم هستند و بايستي از آنها پرهيز نمود چرا كه خاصيت مسهلي دارند و در مصرف كلسيم اختلال ايجاد مي‌كنند .

كلسیم و فسفر

 اعمال اصلي اين دو نوع ماده معدني ساخت استخوان‌هاي بدن است. كلسيم براي ترکيب روي پوست تخم ضروري است. در مورد كلسيم و فسفر فقط مقدار مهم نيست بلكه نسبت نيز داراي اهميت مي‌باشد. براي بلدرچين‌هاي در حال رشد جوان اين نسبت ۱ به ۱ يا ۲ به ۱ خواهد بود. بلدرچين جوان نيازمند حداقل ۸/۰% جيره كلسيم و ۴۵/۰% فسفر قابل دسترس است در حالي كه براي بلدرچين تخم‌گذار اين مقدار در مورد كلسيم به ۵/۲ تا ۳% مي‌رسد كه اين عضو بخش اصلي پوسته را تشكيل مي‌دهد 
مطالعات انجام شده اوليه، زمانيکه جيره حاوي ۵۸/۰ تا ۱۸/۱% فسفر خام و ۴۴/۰ تا ۳/۲% كلسيم بود، تا ۶ هفتگي تفاوتي را در وزن بدن يا خاكستر استخوان نشان ندادند 
البته مطالعات بعدي نشان دادند كه ۷/۰% كلسيم براي بلدرچين در حال رشد كفايت مي‌كند و ميزان ۹/۴% رشد را به تأخير مي‌اندازد. همچنين بلدرچين در حال رشد و تخم‌گذار تا زماني كه حاوي ۸/۰% ، ۵/۱% ، ۶/۲% يا ۵/۳% كلسيم باشد، از نظر تعادل كلسيمي در حالت مثبتي قرار دارد ولي ميزان كلسيم بالاتر از ۵/۳% از قابليت جوجه درآوري مي‌كاهد 
مواد معدني در بسياري از اجزاء جيره يافت مي‌شوند. پودرهاي استخوان و گوشت و لبنيات منابع مناسبي از كلسيم و فسفر به شمار مي‌آيند. همچنين مي توان از پوسته صدف، آهك، دي کلسيم فسفات و كربنات كلسيم معمولي براي تأمين اين عناصر در جيره غذايي استفاده کرد .

سلنیوم

سلنيوم يكي از عناصر ضروري براي رشد بلدرچين حتّي در موارد وجود ويتامين است. جيره‌هاي حاوي اسيدهاي آمينه و mg100 دي ـ آلفا ـ توكوفرول استات در كيلوگرم بايستي ۱/۰ ميلي‌گرم سلنيوم را به صورت سلنيت دريافت دارند تا بلدرچين بتواند به زندگي خود ادامه دهد 
اختلال توليد مثل در بلدرچين ژاپني مصرف كننده جيوه حاوي مقادير پايين سلينوم و ويتامين از زمان خروج از تخم تا بلوغ مشاهده شده است. سرعت تخم‌گذاري و باروري تحت تأثير واقع نمي‌شود اما قابليت جوجه درآوري تخم‌هاي نطفه‌دار، زنده ماندن انواع نر و ماده بالغ و جوجه‌هاي تازه از تخم خارج شده كاهش نشان دادند. افزودن mg1 سلنيوم يا IU30 ويتامين در هر كيلوگرم، از اختلال در توليد مثل جلوگيري مي‌نمايد. افزودن سلنيوم به جيره به ميزان mg/kg2/0 از آتروني لوزالمعده پيش‌گيري مي نمايد .

آهن، مس، كبالت

اين عناصر كمياب براي شكل‌گيري هموگلوبين ضروري هستند. كم‌خوني تغذيه‌اي ، زماني رخ مي‌دهد كه ميزان اين عناصر كم و اندك باشد. گلبول‌هاي قرمز خون حاوي آهن نيز هستند. پس از شكل‌گيري هموگلوبين، وجود مس براي استفاده از آهن ضروري است. مطالعات گزارش دادند كه نيازمندي بلدرچين ژاپني به آهن و مس به ترتيب ۱۲۰ و ۵ ميلي‌گرم/كيلوگرم براساس پروتئين سوياي جدا شده توسط BDTA مي‌باشد 
كبالت بخش لاينفكي از ويتامين B12 مي‌باشد كه در شكل‌گيري هموگلوبين دخيل مي‌باشد. مقدار اين عناصر در جيره حالت بسيار حساسي دارد. مقادير اضافي مي‌تواند حالت سمي داشته باشد. معمولاً فقط مقدار اندكي به جيره افزوده مي‌شوند. ماكووا و همكاران (۱۹۹۱) به مطالعه اثرات افزودن ۵۰ ، ۱۰۰، ۲۵۰ و ۵۰۰ ميلي‌گرم سولفات كبالت به ازاء هر كيلوگرم جيره بر روي ميزان B12 در كبد و روده كور پرداختند. غلظت B12 در موارد مصرف mg1200 سولفات كبالت در هر كيلوگرم جيره در بالاترين سطح ممكن بود .

برچسب زدن

بلدرچین ها معمولا از گونه های غیر مهاجر هستند که در میان درختچه ها ، درختان ، مزارع کشاورزی ، علفزارها و مناطق جنگلی زندگی می کنند . ثبات جمعیت بلدرچین همانند آن دسته از جانوران دیگر کوچکی می باشد که نیاز به تولید مثل فراوان جهت جایگزینی دارند .

معمولا شاهین ها ، جغدها ، روباه ها ، راسوها ، راکون ها و مارها و برف و بوران ، توفان و تگرگ ، سیل ، باران های شدید ، خشکسالی ، آتش سوزی ، آفت کش ها ، جابجایی ماشین ها ، برخورد با وسایل نقلیه و ساختمان سازی و لگد کوب شدن آن ها توسط دام های اهلی از جمله عواملی هستند که باعث مرگ بلدرچین ها می شوند اما مهمترین دلیل انقراض در سالهای اخیر شکار غیرمجاز توسط انسانها می باشد . هر چند بلدرچین ها می توانند با جفتگیری اغلب به حالت اول برگردند . در میان هزاران سال شکار و آب و هوای بد ، بلدرچین ها مقاومت کردند. همه ی این پرندگان نیاز به آرامش دارند که از طریق آب و هوای ملایم و محل سکونت مناسب تامین می شود.

بلاهای طبیعی و آشفتگی های بزرگ بلدرچین های موجود در طبیعت در این قرن آغاز می شود . یکی از مشکلاتی که اغلب زیست شناسان با آن درگیر هستند ، شکار بلدرچین های بی آزار در بسیاری از مواقع در دشت ها و مزارع  می باشد . در مورد شکار بلدرچین ها آمار کم تری وجود دارد ، بنابراین همه ی بلدرچین ها کجا رفته اند؟

به وجود آوردن زیستگاهی برای بلدرچین جهت دوام این پرنده ها پیشنهاد شده است . این توصیه ها عبارتند از :

۱ – ایجاد و پرورش بلدرچین ها در بعضی از زمین های آیش بندی شده و زمین های قدیمی .

۲ – مدیریت فعال برای بلدرچین جهت زندگی آن ها در مزارع بی ارزش .

۳ – توجه به نیازهای بلدرچین در موقعی که در مزارع و علفزارها هستند .

۴ – مدیریت و پرورش بلدرچین ها با محصولات فرعی چوب .

۵ – اجتناب از دستکاری و تغییرات بوته زارها ، درختچه ها و علفزارهای طبیعی .

۶ – تقویت محیط اطراف جهت ملحق شدن بلدرچین های دیگر .

۷- آموزش اقشار مردم به حفظ محیط زیست و دوستی با پرندگان به جای شکار آنها

فراهم کردن محل سکونت بلدرچین ها نیاز به سرمایه و زمین وسیع دارد . موفقیت در این کار به پشتکار و صبور بودن نیاز دارد .

آن هایی که می خواهند سهمی از بلدرچین های طبیعی را در زمین هایشان داشته باشند ، می باید شناخت کامل از نیازهای محل سکونت آن ها را با توجه به تکنینک های مدیریتی داشته باشند .

بلدرچین ها نمی توانند بدون مدیریت و تلاش مالکان زمین ، کشاورزان ، شکارچیان ، اداره ی منابع طبیعی وزارت کشاورزی ، سازمان حفاظت از محیط زیست و سایر نهادهای نظارتی در امان بمانند .

در این راستا ایجاد انجمن های حفاظت از پرندگان که مروج فرهنگ عکاسی از پرندگان بجای شکار آنها هستند بسیار موثر بوده و خواهد بود.

در پایان ترویج استفاده از گوشت بلدرچین هایی که در مزارع پرورش بلدرچین تولید شده اند به جای استفاده از گوشت شکار بلدرچین های طبیعی می تواند کمک زیادی به حفظ این پرنده ارزشمند در طبیعت داشته باشد.

برچسب زدن

مهم نیست دستگاه جدید یا قدیمی دارید و یا از دستگاه خارجی یا ایرانی استفاده می کنید. حتی اگر با تجهیزات ابتدایی در منزل خودتان دستگاه ساخته اید با مطالعه و به کارگیری این چند ترفند ساده ، جوجه کشی لذت بخشی را در منزل تجربه کنید .

شاید بارها این ترفند ها را شنیده یا خوانده باشید ولیکن در این مقاله به اهمیت این موارد برای جوجه کشی موفق اشاره داریم.

۱ – محل قرار گیری دستگاه جایی باشد که ثبات دما و رطوبت داشته باشد ، مثلا داخل آشپزخانه یا اتاق های منزل ( دقیقا همان جاهایی که انسان برای زندگی راحت است. ) بارها شاهد بودیم افرادی که بازدهی کمی از جوجه کشی شان داشته اند مکان های نامناسبی را برای نصب دستگاه انتخاب کرده اند .

مکان های نامناسب مانند : انباری ها، پارکینگ، تراس و ایوان ساختمان ها و یا راهرو ها و خرپشته پشت بام ها و …

حتی اگر دستگاه جوجه کشی خانگی حرفه ای دارید انتخاب مکان مناسب جهت نصب موجب می شود تا مصرف برق دستگاه کم تر شود.

تخم مرغ کثیف

۲ – تخم های آلوده به فضولات را درون دستگاه جوجه کشی قرار ندهید و با دستمال خشک و زبر تخم ها را قبل از انتقال تمیز کنید. ضدعفونی دستگاه پس از پایان هر دوره جوجه کشی ضروری است. برای ضدعفونی دستگاه می توانید مقداری الکل سفید و یا بتادین را با آب رقیق کرده و داخل کابین ماشین اسپری نمایید.

توجه کنید پس از ضد عفونی دستگاه بوی مواد شیمیایی ندهد

نوربینی تخم

۳ – تخم های بی نطفه را در روز دهم جوجه کشی از ماشین جوجه کشی خارج کنید . بهترین راه تشخیص تخم مرغ نطفه دار نوربینی یا کندلینگ است . برای این کار کافی است تا تخم مرغ ها را در محیطی تاریک به یک چراغ قوه نزدیک کنید و از تشکیل رگه های خونی داخل تخم مرغ مطمئن شوید . وجود تخم های خراب و بی نطفه علاوه بر اشغال فضای دستگاه می توانند موجب تولید گازهای مضر برای سایر جنین های درحال رشد باشند.

نوربینی (کندلینگ) می تواند تا ۱۰ درصد در افزایش بازدهی جوجه کشی شما تاثیر مثبت داشته باشد

جوجه کشی

۴ – در زمان هچر ( ۳ روز پایانی ) در جوجه کشی بلدرچین روز ۱4 تا 17 که جوجه ها مشغول خروج از پوسته تخم هستند به هیچ عنوان درب ماشین جوجه کشی را  باز نکنید . مطمئن باشید که برای جوجه های تازه از تخم خارج شده هیچ اتفاقی نخواهد افتاد . آن ها به اندزه کافی ذخیره غذایی در زرده دارند و رطوبت دستگاه به مقداری است که جوجه ها آب بدن را از دست ندهند .

جوجه ها قبل از خروج از تخم نیاز به انرژی زیادی برای شکستن پوسته دارند و هر بار شوک حرارتی می تواند جوجه ها را ضعیف کند و جوجه ها در اثر تمام شدن اکسیژن داخل کیسه هوای تخم تلف شوند .

بهترین زمان خروج جوجه ها معمولا ۲۴ الی ۳۶ ساعت پس از تولد است .

هر بار باز و بسته کردن درب دستگاه در هنگام تولد می تواند تعدادی از جوجه ها را  قبل از تولد از بین ببرد

برچسب زدن

بیرون زدگی مقعد، اصطلاحاً تمایل به خارج پیدا کردن جزئی یا کلی مخاط کانال انتهایی بدن بلدرچین گفته می شود. این معضل معمولاً در شروع تخم گذاری در نیمچه های قوی و یا در بلدرچین ها تخم گذار خیلی چاق دیده می شود. عوامل موثر در بروز این مشکل عبارتند از:

۱- جیره ی غذایی با انرژی بالا (مخصوص بلدرچین گوشتی) باعث چاق شدن و تولید چربی نیمچه ها شده در حالی که از نقطه نظر اسکلت و ماهیچه ضعیف می باشند.

۲- مصرف بیش از اندازه دان و برنامه ی غلط نور دهی (ساعات نور زیاد شونده) باعث قوی شدن نیمچه ها می شود. این نیمچه ها حتی اگر وزن استاندارد داشته باشند، زودتر شروع به تخم گذاری می کنند. از آنجایی که از نظر فیزیکی هنوز بالغ نشده اند، ماهیچه های کانال تخم هنوز قدرت و ارتجاع لازم را ندارند.

تخم بلدرچین دو زرده، انگل و کانی بالیزم ( همدیگر خواری بلدرچین) با جراحت قسمت تحتانی بدن, باعت بیرون زدگی مقعد می شود. زمانی که مقعد متورم و یا زخمی باشد، حتی پس از تخم گذاری، کانال تخم مایل به برگشتن به حالت طبیعی خود را پیدا می کند. قبل از برگشتن قسمت انتهایی کانال به وضعیت اولیه، بلدرچین مورد حمله ی دیگر پرنده ها قرار می گیرد. این معضل بیشتر در حیواناتی که در قفس های نامناسب پرورش می یابد به چشم می خورد.

گاهی بیرون زدگی مقعد، به دنبال تغذیه ی خوب و حساب شده، مدیریت صحیح و نوردهی مناسب پیش می آید، پرورش دهنده ی بلدرچین نمی بایستی عجله کند و در این زمان بایستی تمامی سعی خود را برای شروع تخم گذاری بلدرچین ها در سن و وزن استاندارد معمول نماید.

برچسب زدن

جدیدترین دستگاههای جوجه کشی