مهدی نامور

مهدی نامور

در معرفی مرغ مرندی می‌توان به جرات گفت مرغ مرندی یکی از برترین نژاد‌های تخم‌گذار ایران می‌باشد و اصالت آن به شهر مرند از استان آذربایجان شرقی برمی‌گردد. نژاد مرغ مرندی به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد نژادی چند منظوره به حساب می‌آید:

برچسب زدن

گونه‌های مرغ و خروس زینتی با ظاهری زیبا و فانتزی، فرم بدن و آرایش پر و بال خاص به عنوان پرنده تزئینی و اشرافی مورد استقبال دوستداران حیوانات خانگی و پرندگان زینتی، فاروم‌ها و مجموعه‌داران قرار گرفته‌اند.

امروزه نژادهای بسیار فراوان و گوناگونی از مرغ و خروس‌ها در دنیا موجود است که به جهت تولید گوشت و تخم‌مرغ مورد توجه، اصلاح نژاد، تکثیر و پرورش قرار گرفته‌اند، در این میان نژادهای مرغ و خروس زینتی از لحاظ اقتصادی و تولید گوشت و تخم‌مرغ، توجیه اقتصادی نداشته و صرفاً به عنوان پرنده زینتی مورد توجه می‌باشند.

گونه‌های مرغ و خروس زینتی با ظاهری زیبا و فانتزی، فرم بدن و آرایش پر و بال خاص به عنوان پرنده تزئینی و اشرافی مورد استقبال دوستداران حیوانات خانگی و پرندگان زینتی، فاروم‌ها و مجموعه‌داران قرار گرفته‌اند.

نژادهای زیادی در دسته مرغ و خروس‌های زینتی قرار می‌گیرند که اکثراً به عنوان نژادهای متفرقه مطرح هستند، در ادامه به معرفی محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نژادهای مرغ و خروس زینتی در دنیا می‌پردازیم.

۱- مرغ وخروس نژاد سبرایت (Sebright Fowl)

مرغ وخروس نژاد سبرایت

مرغ و خروس نژاد سبرایت از دسته مرغ و خروس‌های جنگجو می‌باشد. این نژاد زینتی به نامهای مینیاتوری و سبراگت (جنگلی) نیز شهرت دارند. نژاد سبرایت دو واریته اصلی به نام سبرایت نقره‌ای و سبرایت طلایی دارد، البته به علت نسل کشی‌های انتخابی رنگ‌های دیگر هم در بازار موجود است.

این نژاد از مرغ و خروس‌ها بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند و با جثه نسبتاً کوچکی که دارند، احتیاج به فضای کمتری نسبت به نژادهای دیگر مرغ و خروس دارند. ولی بسیار چابک، سریع و شلوغ می‌باشند، خروس‌های مینیاتوری نیز بسیار شجاع می‌باشند به طوری که به آنها لقب جنگجو را داده‌اند.

آنها همیشه با خروس‌های دیگر بر سر قلمرو و مرغ‌ها نزاع می‌کنند و همیشه پیروز نهایی خروس‌های مینیاتوری هستند. خروس مینیاتور اصل دارای خصوصیات ظاهری همچون تاج گوشتی یا همان گلسرخی (چهل تاج) می‌باشد که در جلو پهن و با شیب تندی به عقب باریک می‌شود وزن خروس آن ۸۰۰ گرم و مرغ آن در حدود ۶۰۰ گرم است.

تعداد تخمگذاری در سال۱۸۰ تخم مرغ می‌باشد.

۲- مرغ و خروس نژاد ابریشمی (Silkie Fowl)

مرغ و خروس نژاد ابریشمی

این نژاد مرغ زینتی که نوع اصیل آن کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد، واجد پرهای مویی مانند به سان الیاف نرم و براق ابریشم می‌باشد. این مرغ و خروس‌ها بسیار آرام می‌باشند و نگهداری از آنها کار آسانی است.

نژاد ابریشمی به خاطر شکل و فرم پرها توانایی پرواز و پریدن زیاد ندارند، همچنین مرغ‌های آنها تخمگذاران خوب و مادران خوبی هستند. نوع اصیل آن واجد خصوصیاتی همچون کاکل و ریش انبوه و پای پردار است و در هر پا ۵ انگشت دارد. به طور کلی در بازار ۲ واریته اصلی به نام ابریشمی آمریکایی که دارای کاکل و گوشواره قرمز است و ابریشمی فرانسوی که دارای کاکل و گوشواره کبود است موجود می‌باشد که نوع ابریشمی فرانسوی از محبوبیت و مرغوبیت بیشتری برخوردار است.

وزن خروس‌ها ۱۱۰۰ و وزن مرغ‌ها ۹۰۰ گرم می‌باشد.

۳- مرغ و خروس نژاد لهستانی (Polish Fowl)

مرغ و خروس نژاد لهستانی

این نژاد مرغ و خروس بومی کشور لهستان می‌باشند. قدمت این نژاد به سال ۱۴۷۵میلادی در شمال هلند باز می‌گردد، قرنها است که کشور لهستان پیشگام در تکثیر، پرورش و صادرات این نژاد مرغ زینتی می‌باشند.

نژاد مرغ لهستانی از شناخته‌شده‌ترین و مرسوم‌ترین مرغ و خروس‌های زینتی به شمار می‌رود و از تنوع رنگی خوبی برخوردار هستند. این نژاد مرغ زینتی واجد کاکل انبوه وچتر مانند بر روی سر می‌باشند و پای آنها فاقد پر است.

وزن خروس‌های این گونه ۷/۲ کیلو گرم و وزن مرغ‌ها ۳/۲ کیلو گرم می‌باشد، تعداد تخمگذاری درسال۱۲۰تا۱۸۰عدد تخم‌مرغ می‌باشد.

۴- مرغ و خروس نژاد سلطان (sulmtalers FowI)

مرغ و خروس نژاد سلطان

نژاد سلطان از با ارزش‌ترین و کمیاب‌ترین گونه‌های مرغان زینتی محسوب می‌شود. پیدایش این نژاد ماکی به کشور ترکیه باز می‌گردد. در زمان گذشته بین سلاطین عثمانی بسیار نگهداری از این نژاد مرغ و خروس مرسوم بوده نام سلطان برای این نژاد مرغ نیز برگرفته از پادشاهان عثمانی است.

مرغ سلطان دارای جثه متوسط، وزن خروس‌ها ۳ کیلوگرم و مرغ‌ها ۲ کیلوگرم است. سینه پهن، ریش و تاج پرپشت و دارای ۵ انگشت در هرپا است. نوع اصیل آن به رنگ سفید یکدست است. بعدها نژاد سلطان را با نژاد لهستانی آمیزش دادند که حاصل آن مرغ و خروس‌های سلطان با تنوع رنگی بیشتر و کاکل انبوه‌تر و رنگهای کرم، قهوه‌ای، سیاه سفید و… شده است، که به آن مرغ و خروس هلندی نیز می‌گویند.

۵- مرغ و خروس نژاد کوچین (Cochin FowI)

مرغ و خروس نژاد کوچین

منشا پیدایش مرغ و خروس نژاد کوچین، شانگهای چین می‌باشد و به نامهای شانگهای و کوشین نیز شهرت دارد. پیدایش این نژاد به دوره پیروان (کونگ فوتسی و لئوتسی) که روح اجدادشان راعبادت کرده و به ابدی بودن آنان اعتقاد داشتند برمی‌گردد. درفرهنگ برهما کوچین‌ها به عنوان غذای مخصوص میهمانان و دوستان و حتی به عنوان هدیه به دوستان و مسافران هدیه می‌شد.

نژاد کوشین جثه سنگینی دارد، رشد سینه در این نژاد کم است و سینه کوتاه می‌باشد، در نواحی ساق پا واجد پرهای فراوانی می‌باشد. این نژاد مرغ و خروس زینتی در انگلستان، بلژیک و آلمان طرفداران زیادی دارد.

وزن واندازه: وزن خروس‌ها در حدود ۵ کیلوگرم و وزن مرغ‌ها در حدود ۸/۳ کیلوگرم می‌باشد. تعداد تخمگذاری در این نژاد کم می‌باشد.

۶- مرغ و خروس براهما (brahmas Fowl)

مرغ و خروس براهما

مرغ و خروس نژاد برهما به امپراطور نیز شهرت دارند. مشاهده اولین برهما‌ها به فرهنگ براهما هندوها باز می‌گردد، این نژاد مرغ و خروس به منطقه براهما پوترا هندوستان منسوب می‌باشد.

نژاد برهما برای اولین بار در سال ۱۸۴۰ میلادی به آمریکا و در سال ۱۸۵۳ میلادی به انگلستان راه یافت و در سال ۱۸۷۴ میلادی استاندارد نژاد آن به ثبت رسید. نژاد امپراطور دارای خصوصیات نژادی همچون جثه بزرگ و سنگین هیکل متناسب، موزون و تاج نخودی شکل است، وجود پر در ساق پا و پنجه پا مشهود است. این نژاد در سه جهش رنگی روشن، سیاه و نخودی موجود است.

تعداد تخمگذاری در یک سال ۱۲۰ تا ۱۸۰ عدد تخم‌مرغ می‌باشد، رنگ تخم‌ها به رنگ قهوه‌ای است.

وزن خروس برهما در حدود ۵ کیلوگرم و مرغ برهما در حدود ۴ کیلوگرم می‌باشد.

۷- مرغ و خروس نژاد فنیکس (phoenix Fowl)

مرغ و خروس نژاد فنیکس

نژاد مرغ فینیکس دارای قدمت طولانی است، از جذابیت‌های نژاد فینیکس به عنوان مرغ و خروس زینتی می‌توان به دم بلند و بسیار زیبای خروس‌های این نژاد اشاره کرد، دم در خروس‌های فینیکس در حدود ۳فونت و حتی خیلی بلندتر در حدود ۴ تا ۵ فوت و داسی شکل می‌باشد به طوری که از پشت به زمین می‌افتد.

نژاد فونیکس دارای جثه کوچک تا متوسط گوشواره قرمز، لاله گوش به رنگ سفید، پاهای به رنگ زرد می‌باشد. وزن مرغ آن حدود ۴پوند و خروس آن در حدود ۵پوند است. رنگ تخم‌مرغ آن به رنگ سفید و اندازه آن کوچک است، جوجه تازه متولد شده این نژاد به رنگ قهوه‌ای مایل به کرم و زرد همراه با راه راه‌های قهوه‌ای تیره در پشت و سر می‌باشد.

۸- مرغ و خروس نژاد ژاپانیز (Japanese Fowl)

مرغ و خروس نژاد ژاپانیز

پیدایش ناد ژاپانست به سال ۱۷۰۰میلادی و به جزیره ژاپن برمی‌گردد و نام خود را هم از آن گرفته است. مرغ و خروس ژاپانیز از لحاظ تیپ و ظاهری شبیه به نژاد مرغ مینیاتوری است.

این نژاد مرغ زینتی ژاپنی دارای جثه کوچک، وزن ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم، دم سنجابی بلند داسی که بالاتر از سینه آن به صورت افراشته قرار می‌گیرد. کاکل ساده و به صورت افراشته، سینه پهن و روبه جلو، پاهای کوتاه به طوری که زیر پرهای بدن پوشیده شده است.

مرغ و خروس ژاپونیز در انواع جهش‌های رنگی موجود است.

۹- مرغ و خروس نژاد مرندی (marandI Fowl)

مرغ و خروس نژاد مرندی

نژاد مرغ و خروس مرندی از لحاظ تولید گوشت و تخم‌مرغ نژادی دو منظوره محسوب می‌شود و از لحاظ ضریب تبدیل خوراک به گوشت جایگاه خوبی دارد. منشاء این نژاد منطقه مرند در استان آذربایجان کشور ایران می‌باشد.

نژاد مرغ و خروس مرندی دارای جثه متوسط می‌باشد. وزن خروس‌های مرندی بالغ در حدود ۵/۲ تا ۳ کیلوگرم و مرغ‌های مرندی بالغ در حدود ۲ تا ۲/۲ کیلوگرم می‌باشد. پوشش پرها به رنگ سیاه یکدست، منقار سیاه یا خاکستری، لاله گوش (گوشواره) به رنگ سفید، تاج ساده و به صورت افراشته و به رنگ قرمز است. ریش متوسط، ساق پا پوشیده از پر و جهت پرها به سمت جلو می‌باشد. پاها دارای چهار انگشت است.

همچنین نژاد مرغ و خروس مرندی به لحاظ شکل ظاهری زیبا و فرم پرها و وجود پر درنواهی پا و ریش زیبا به عنوان مرغ زینتی در بین مردم ایران به خصوص آذربایجان از محبوبیت زیادی برخوردار است.

برچسب زدن

درصورت تمایل به خرید تخم نطفه‌دار باید علاوه بر خرید تخم‌های نطفه‌دار، دستگاه استانداردی را نیز به منظور جوجه‌کشی از آنها خریداری کنید. همچنین برای نگهداری، ضدعفونی و نطفه‌سنجی تخم‌ها به شانه تخم‌مرغ، نطفه‌سنج، دستمال خشک و تمیز و مواد ضدعفونی‌کننده نیاز خواهید داشت.

شرایط و تجهیزات لازم برای پرورش جوجه‌ها

درصورت خرید جوجه‌های خروس لاری باید آنها را در یک شرایط ایده‌آل نگهداری کنید، وجود وسایل گرمایشی، سرمایشی و تهویه در محیط آنها ضروری خواهد بود. همچنین وجود تعداد مناسبی دانخوری و آبخوری برای تغذیه جوجه‌ها ضروری خواهد بود، برای جلوگیری از ورود حشرات و موجودات موذی حتماً دیوارها، کف و سقف محل پرورش را سیمان‌کاری نموده و به منظور جلوگیری از زخم شدن پای جوجه‌ها حتما کف اتاق را با خاک‌اره یا پوشال‌های نرم بپوشانید.

تعیین جنسیت جوجه لاری

تعیین جنسیت در مرغ و خروس‌های لاری بالغ از روی رنگ پرنده می‌تواند انجام بگیرد. رنگ مرغ لاری قرمز از خروس لاری قرمز کمرنگ‌تر و برعکس رنگ خروس لاری قهوه‌ای از مرغ لاری قهوه‌ای کمرنگ‌تر است. در جوجه‌های یک روزه لاری نیز جنسیت را می‌توان از روی رنگ و رشد پرها انجام داد ولی در مورد جوجه‌ها انجام آن کمی مشکل می‌باشد.

برای انجام تشخیص جنسیت جوجه‌ها می‌توان از روش بررسی وجود برجستگی در مقعد نیز استفاده کرد. معمولاً جوجه خروس‌های لاری دارای برجستگی‌های دکمه‌ای، عمودی یا سه‌قلو در مقعد هستند. انجام این روش نیازمند تخصص است و افراد متخصص می‌توانند این نوع تشخیص جنسیت را انجام دهند که البته دستمزد زیادی را هم دریافت می‌کنند.

تغذیه خروس لاری

همانند سایر پرندگان تا 24 ساعت پس از خروج جوجه‌های لاری از تخم‌های نطفه‌دار نیازی به تغذیه این جوجه‌ها وجود ندارد زیرا می‌توانند از ذخیره کیسه زرده استفاده کنند. با دادن محلول آب و شکر 8 درصد یا ویتامین پلاس می‌توانید استرس جوجه‌های تازه هچ شده را کاهش دهید.

تا دو ماهگی می‌توان از دان‌های فرموله شده با نام سوپر استارتر و از ویتامین‌هایی مانند ویتالین، ویتاسید و ویتالیت برای تغذیه جوجه‌های لاری استفاده کرد. نکته مهمی که در تغذیه جوجه‌ها باید به آن توجه کنید این است که از دادن گوشت و جگر به پرنده باید خودداری کنید زیرا می‌تواند انواع مسمومیت را به دنبال داشته باشد. همچنین استفاده از پیاز خام، برنج بدون روغن و نمک و سفیده تخم‌مرغ آب پز برای تغذیه جوجه لاری‌ها مناسب است.

بهترین مواد غذایی برای جوجه‌های لاری 2 تا 4 ماهه استفاده از دان‌های استارتر است. پس از 4 ماهگی می‌توانید استارتر را از جیره غذایی مرغ و خروس‌های لاری حذف کرده و از پلت مرغ و خروس‌های بومی برای تغذیه استفاده کنید. استفاده از تره، پیاز خام، پای مرغ و جوانه گندم نیز برای تغذیه مرغ و خروس‌های لاری بسیار مفید است.

رعایت بهداشت در محیط پرورش خروس لاری

رعایت بهداشت در هر زمینه‌ای از بروز بیماری‌های زیادی جلوگیری خواهد نمود. در زمینه پرورش مرغ و خروس لاری نیز باید این مورد را رعایت کنید، از جمله اینکه باید دانخوری و آبخوری پرنده‌ها را روزانه بشویید و آب و غذای سالم و کاملاً تمیز در اختیار آنها قرار دهید، دادن مولتی ویتامین در افزایش مقاومت بدن جوجه‌ها در برابر بیماری موثر خواهد بود. فضولات آنها هر دو سه روز یکبار تمیز کنید تا موجب بیمار شدن آنها نشود. چون جوجه‌ها از طریق استنشاق فضولات و خوردن آنها به انواع بیماری‌های انگلی و میکروبی مبتلا خواهند شد.

بیماری‌های مرغ و خروس‌های لاری

از بیماری‌های مرغ و خروس‌های لاری می‌توان به نیوکاسل و آنفلوانزای پرندگان اشاره کرد. عامل بیماری نیوکاسل ویروس پارامیکسو است. از علائم بالینی این بیماری در مرغ و خروس‌های لاری می‌توان به فلجی، اسهال سبز، کشیدگی گردن به جلو، لاغری، پرهای ژولیده، افسردگی عطسه و آبریزش از بینی و چشم اشاره کرد. پیشگیری، ضدعفونی کردن و واکسیناسیون بهترین روش‌ها برای جلوگیری از این بیماری در خروس‌های لاری است.

جوجه‌کشی از خروس لاری

در صورتی که تخم‌های نطفه دار و دستگاه جوجه‌کشی این پرنده را خریداری کرده باشید، باید خود را اماده جوجه‌کشی از آنها بکنید، اما قبل از جوجه‌کشی باید نکات مهمی را رعایت کنید که شامل موارد زیر می‌شود:

۱- دوره جوجه‌کشی خروس لاری نیز مانند تخم‌مرغ ۲۱ روز می‌باشد که ۱۸ روز اول دوره ستر و ۳ روز آخر دوره هچر نامیده می‌شود. با شروع دوره هچر باید تخم‌ها را به صورت افقی درون سبد هچر قرار دهید و چرخش راک‌ها متوقف کنید.

۲- قبل از شروع جوجه‌کشی باید دستگاه را به مدت ۲۴ ساعت تست کنید تا از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید، نه تنها دستگاه‌های جدید بلکه دستگاه‌های قدیمی نیز نیاز به هر بار تست قبل از شروع جوجه‌کشی دارند.

۳- قبل از قرار دادن تخم‌ها داخل دستگاه باید آنها را ضدعفونی کنید، برای ضدعفونی ابتدا باید آنها را با پارچه‌ای خشک تمیز کرده، سپس تا گاز فرمالدهید ضدعفونی نمایید.

۴- پس از گذشت یک هفته از فرایند جوجه‌کشی با استفاده از نطفه‌سنج تخم‌ها را نطفه‌سنجی نمایید تا تخم‌های خراب را شناسایی و از دستگاه خارج نمایید. در صورت ماندن داخل دستگاه باعث خرابی سایر تخم‌ها و در نتیجه کاهش شدید راندمان جوجه‌کشی خواهد شد.

۵- در روز ۱۸ تخم‌ها را به سبد هچر منتقل کنید و دما و رطوبت را برای دوره هچر تنظیم نمایید؛ دما و رطوبت دوره ستر به ترتیب ۳۷٫۷ درجه و ۶۰درصد و در دوره هچر نیز به ترتیب ۳۷٫۲ درجه و ۷۰ درصد خواهد بود.

۶- جوجه‌ها تا ۲۴ ساعت پس از بیرون از تخم باید داخل دستگاه بمانند تا قدرت کافی پیدا کنند، آنها در این مدت از کیسه زرده داخل بدن خود تغذیه خواهند کرد.

۷- پس از انتقال جوجه‌ها به محیط باید آنها را به کمک لامپ مادر مصنوعی گرم نگه دارید و با توجه به اینکه بدن ضعیفی دارند، می‌توانید با استفاده از محلول آب و قند بدن آنها را تقویت نمایید.

برچسب زدن

خروس لاری یا همان خروس جنگی که در زبان انگلیسی به نام game rooster و game fowl شناخته می‌شود و نام آنها در اکثر جهان همان ترجمه شده کلمه خروس جنگی می‌باشد که در ایران به نام خروس لاری شهرت یافته است.

پرورش و نگهداری خروس لاری
 

خروس لاری یا همان خروس جنگی که در زبان انگلیسی به نام game rooster و game fowl شناخته می‌شوند و نام آنها در اکثر جهان همان ترجمه شده کلمه خروس جنگی می‌باشد که در ایران به نام خروس لاری شهرت یافته است، علت نامگذاری این پرنده به نام خروس لاری مربوط به منطقه‌ای در استان فارس می‌شود، شهرستان لار در استان فارس منشا پرورش خروس جنگی در ایران بوده است و هم اکنون این حرفه به بسیاری از استان‌های شمالی، شرقی و غربی کشور راه یافته است. این خروس‌ها در نژاد‌های مختلفی مانند خروس افغان، خروس ترک، خروس مالای، خروس مالاگاچ، خروس برزیلی، لاری سفید و گل باقلایی، لاری صابونی، لاری ابرش و لاری زیره‌ای و … وجود دارند.

پرورش و جوجه‌کشی خروس لاری به منظور انجام نبرد‌های میدانی و جنبه زینتی آن انجام می‌شود و کمتر کسی را می‌توان یافت که این پرنده‌ها را با هدف تولید گوشت پرورش دهد، خروس جنگی‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند که خروس شش دانگ دارای بالاترین قد بوده و احتمال پیروزی آن در میدان نبرد بالاست. خروس‌های برنده میدان قیمت بسیار بالایی دارند که با صرف وقت و هزینه می‌توان آنها را تربیت نمود. 

آموزش پرورش خروس لاری

خرید جوجه لاری یا تخم نطفه‌دار؟

شاید سوال اولی که برای شما پیش آید نحوه شروع کار است، شما به هر دو روش فوق می‌توانید پرورش خروس لاری را شروع کنید، هر کدام از گزینه‌های فوق معایب و مزایای مخصوص به خودشان را دارند که به صورت خلاصه اشاره می‌کنیم:

۱- خرید تخم نطفه‌دار خروس لاری

در صورتی که برای شروع کار از این روش استفاده کنید، امکان ماده بودن جوجه‌ها وجود خواهد داشت، زیرا شما از ماده یا نر بودن تخم‌ها خبر ندارید و هدف شما فقط پرورش جنس نر یعنی همان خروس لاری است.

اما مزایای خرید و جوجه‌کشی تخم نطفه‌دار در این است که تخم‌ها قیمت خیلی پایینی نسبت به جوجه‌ها دارند و شما در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهید کرد و از طرف دیگر باتوجه به ماده بودن برخی از تخم‌ها در آینده می‌توانید از آنها برای تولید تخم‌های نطفه‌دار جدید استفاده کنید و دیگر نیازی به خرید تخم نطفه‌دار نخواهید داشت.

۲- خرید جوجه لاری یک روزه یا یک هفته‌ای

در این روش شما فقط جوجه خروس خریداری خواهید نمود و از طرف دیگر نیز از سایر رقبا جلو خواهید افتاد، در حالی که آنها در حال انتظار برای بیرون آمدن جوجه‌ها هستند، شما در طی این 21 روز می‌توانید جوجه‌ها را پرورش دهید و آنها را برای مبارزه در میدان آموزش دهید.

اما از معایب این روش می‌توان گفت که جوجه لاری‌های نر قیمت خیلی بالایی دارند و در صورت عدم مراقبت صحیح امکان تلف شدن آنها و بروز بیماری وجود خواهد داشت که ضرر‌های زیادی را برای شما به دنبال خواهد داشت، پس حتماً باید جوجه‌ها را از افرادی قابل اعتماد و امین خریداری کنید تا جوجه‌هایی بیمار تحویل شما ندهند.

نکات خرید تخم نطفه‌دار لاری

باتوجه به اینکه از هدف شما آگاه نیستیم، بنابراین موارد احتیاطی هر دو گزینه را خدمت شما توضیح خواهیم داد:

۱- موارد احتیاطی خرید تخم نطفه‌دار

سعی کنید تخم‌ها را از افراد مطمئن و آشنا خریداری کنید و حتماً حتماً در کنار فروشنده حضور داشته باشید و وضعیت تخم‌ها را از نزدیک بررسی کنید. خرید غیرحضوری تخم‌ها دردسر‌های زیادی دارد بنابراین آن را پیشنهاد نمی‌کنیم. از خرید تخم‌های آلوده به خون و فضولات و شکسته یا ترک خورده بپرهیزد و با فروشنده نیز کاملاً بدون تعارف برخورد کنید زیرا در صورت جوجه نشدن تخم‌ها مسئولیتش بر عهده خودتان خواهد بود.

۲- نکات مهم هنگام خرید جوجه لاری

در این مورد نیز باید موارد احتیاطی را رعایت کنید و خرید خود را فقط از افراد مطمئن و قابل اعتماد انجام دهید، چراکه احتمال بیمار بودن جوجه‌ها وجود دارد، دقت کنید که برخی از ویروس‌ها در لحظه ورود به بدن آثار خود را نشان نمی‌دهند و علائم آن پس از یک الی دو هفته بروز می‌کند. هنگام خرید جوجه‌ها به محیط پرورش آنها دقت کنید در صورتی که پرورش‌دهنده آنها را در محیطی آلوده و کثیف پرورش داده باشد و کمترین تغذیه را داشته باشند، احتمال بیمار شدن جوجه‌ها در آینده وجود دارد، همچنین اگر در سالن پرورش با جوجه‌هایی بیمار و بی‌حال روبه‌رو شدید، احتمال اینکه جوجه شما نیز در آینده بیمار شود وجود دارد.

 

برچسب زدن

با توجه به این که نژادهای خروس به تنهایی ذکر نمی‌شوند، معمولاً نژادهای مرغ (ماکیان) به‌معنی نژاد مشترک مرغ وخروس مطرح می‌شود،  هرچند که در برخی از نژادها شکل ظاهری خروس با شکل ظاهری مرغ از همان نژاد تفاوت آشکاری دارد، اما معمولاً در اغلب نژادهای ماکیان شباهت‌های زیادی بین مرغ وخروس در یک نژاد مخصوص دیده می‌شود.

خروس معمولاً بیشتر از یک جفت (مرغ) برای خود انتخاب می‌کند و چون نمی‌تواند محافظت از تک تک لانه مرغها انجام بدهد، لذا عموماً منطقه‌ای را که مرغهایش در آنجا هستند مراقبت می‌کند و چنانچه خروس دیگری به محدوده او نزدیک شود به او حمله خواهد کرد. در طی روز خروس در جائی بلندتر از زمین (بین 2-1 متر) می‌نشیند و مراقبت از محدوده و مرغهایش را در مقابل خطر حمله دیگر جانوران و خروسهای دیگر انجام می‌دهد و چنانچه احساس خطری بکند با درآوردن صداهایی از خود به مرغها اعلام خطر می‌کند.

مرغ خانگی (Gallus gallus, Gallus gallus domesticus) یکی از ماکیان‌سانان است. مرغ خانگی نر، خروس نامیده می‌شود. مرغ یا ماکیان پرنده‌ای است از خانوادۀ قرقاولان (Phasianidae) یا سیخک‌داران، زیر ردۀ نومرغان، از راستۀ ماکیان‌‌سانان ‎(Galliformes). گفته می‌شود که همه نژادهای ماکیان از چهار نوع وحشی زیر پدید آمده‌اند:

1) گالوس-گالوس: مثل مرغ جنگلی قرمز

2) گالوس – لافایتی: مثل مرغ جنگلی سیلان

3) گالوس سونراتی: مثل مرغ جنگلی خاکستری

4) گالوس – واریوس: مثل مرغ جنگلی آبی و سبز

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که اهلی کردن مرغ خانگی، بیش از 10.000 سال پیش در ویتنام صورت گرفته‌ است. تا پیش از این باور عمومی بر این بود که این کار در هند انجام شده‌ است. سپس مرغ اهلی راه خود را از هند به سوی ایران پیدا کرد. پس از آن از قلمرو لیدیه که توسط ایرانیان فتح شده بود، در قرن 5 پیش از میلاد به یونان راه یافت. مرغ از دوران سلسله 18ام فراعنه در مصر شناخته شده بوده و طبق گزارش سالانۀ توتموس سوم، پرنده‌ای که هر روز تخم می‌گذارد، بعنوان خراج از سرزمین مابین صحرای سینا و سوریه، یعنی بابل، به مصر آورده شده‌ است. اما در عهد عتیق هیچ نشانه‌ای از مرغ دیده نمی‌شود.

تحقیقات ژنتیک حاکی از آن است که نیای مرغ خانگی، خروس جنگلی قرمز و خاکستری (G.sonnerati)  است. گرچه نسل دورگه‌ای که حاصل این دو نژاد باشد در اکثر مواقع نازا و عقیم می‌باشد، اما ژن عامل پوست زرد در مرغ، در خروس جنگلی قرمز (نزدیکترین خویشاوند مرغ) نبوده و به احتمال بسیار زیاد این ژن از گونۀ خاکستری به میراث گرفته