مهدی نامور

مهدی نامور

برای چیدن تخم ها داخل دستگاه جوجه کشی باید آنها را در شانه های مخصوص به خود بچینیم، شانه های جوجه کشی انواع مختلفی دارند که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

شانه های ستر

در دوره ی ستر تخم طیور را در داخل شانه های ستری میچینند وسپس آنها را درون دستگاه جوجه کشی قرار میدهند. از آنجایی که سایز تخم پرندگان با هم متفاوت است معمولا هر پرنده ای شانه ی ستری مخصوص به خود را دارد البته در بعضی مواقع که تخم پرندگان اندازه ی یکسانی دارند، میتوان از یک شانه ی ستر استفاده کرد، بعنوان مثال تخم قرقاول را معمولا در شانه ی ستری اردک میچینند.

شانه ی ستر شتر مرغ

تخم شتر مرغ تقریبا بزرگترین تخم در بین پرندگانی است که جوجه کشی از آنها رواج دارد. شانه های شتر مرغ معمولا به صورت دوتایی میباشد. تخم شتر مرغ را به گونه ای که نوک باریک آن به سمت پایین باشد در این شانه ها میچینند و درون دستگاه جوجه کشی قرار میدهند.

شانه شترمرغ


شانه ی ستر بوقلمون

تخم بوقلمون تقریبا 1/5 برابر تخم مرغ میباشد، شانه های ستر بوقلمون معمولا 25تایی و به صورت 5*5 میباشد. تخم بوقلمون را در این شانه ها به گونه ای در این شانه ها میچینند که نوک باریک آن به سمت پایین باشد و پس از پایان دوره ی ستر، تخم های نطفه دار را برداشته و درون شانه های هچر میچینند.

شانه بوقلمون

لازم به ذکر است که شانه های بوقلمون برای تخم غاز و طاووس هم کاربرد دارد.


شانه های ستر غاز

تخم غاز کمی بزرگتر از تخم بوقلمون میباشد با این حال برخی مواقع تخم غاز را درون شانه های ستر بوقلمون میچینند اما روشی که در راندمان جوجه کشی از غار موثر بوده است این است که آنها را به صورت خوابیده درون سبد هچر میچینند.

شانه ستر غاز

اگر قصد دارید از شانه ی بوقلمون برای تخم غاز استفاده کنید باید جای دو تخم را یکی کرده و تخم غاز را درون آن بخوابانید.


شانه های ستر اردک

تخم اردک شانه ی ستری مخصوص به خود را دارد، این شانه ها معمولا 36 تایی و به صورت 6*6 میباشد. تخم اردکها را به گونه ای در این شانه ها میچینیم که نوک باریک آنها به سمت پایین باشد. پس از پایان دوره ی ستر اردک، تخم های نطفه دار اردک را از شانه های ستر خارج کرده و آنها را درون سبد هچر میچینیم.

شانه ی اردک به گونه ای طراحی شده که تخم سایر پرندگان را هم میتوان در آن قرار داد، بعنوان مثال این شانه ها برای تخم قرقاول هم کاربرد دارد.

شانه ستر اردک


شانه های ستر مرغ

برای تخم مرغ شانه های مخصوص 42 تایی به صورت 6*7 وجود دارد. تخم مرغ ها را درون این شانه ها به گونه ای میچینیم که نوک باریک آنها به سمت پایین باشد. پس از پایان دوره ی ستر مرغ، تخم مرغ ها را از دورن شانه های ستر بیرون آورده و آنها را درون سبد هچر میچینیم.

شانه ستر مرغ


شانه های ستر کبک

علاقه مندان به کبک هم میتوانند آسوده خاطر باشند زیرا برای تخم کبک نیز شانه های مخصوصی وجود دارد، شانه های ستر کبک معمولا 64 عددی و به صورت 8*8 میباشد. تخم کبک ها را به صورتی که نوک باریک آنها به سمت پایین باشد درون این شانه ها میچینیمو پس از پایان دوره ی ستر تخم های نطفه دار کبک را به سبد هچر انتقال میدهیم.

شانه ستر کبک


شانه های ستر بلدرچین

تخم بلدرچین تقریبا کوچکترین تخم در بین طیوری است که جوجه کشی از آن رواج دارد،برای تخم بلدرچین شانه های ستری مخصوص 96 تایی طراحی شده است و تخم بلدرچین در این شانه ها به صورتی قرار میگیرد که نوک باریک آن به سمت پایین باشد.

شانه ستر بلدرچین


سبد هچر

به سبدی که تخم های نطفه دار در دوران هچر در آن چیده میشوند سبد هچر گفته میشود، البته در برخی موارد این سبد ها در دوران ستر هم استفاده میشوند، مانند زمانی که میخواهیم از غاز جوجه کشی کنیم.

سبد هچر


شانه های همه کاره

شانه های سایزیک یا همه کاره شانه هایی هستند که سایز آنها متناسب با اندازه ی تخم پرنده قابل تغییر است، قبلا در مورد این شانه ها مقاله ای نوشته ام که خواندن آن خالی از لطف نیست.

برخی از تولیدکننده های دستگاه جوجه کشی در ایران، از شانه های سایزیک استفاده میکنند و برخی دیگر نیز از شانه های سنتی استفاده میکنند. استفاده از هرکدام از این شانه ها مزایا و معایب خاص خود را دارد.

شانه های سایزیک

برچسب زدن

شاید این سوال به ذهن شما هم خطور کرده باشد که در چه زمانی جوجه کشی کنیم و در چه زمانی جوجه کشی نکنیم. ما در این مقاله به نکاتی اشاره خواهیم کرد تا شما عزیزان با جوجه کشی در فصول مختلف سال آشنا شوید و فصل مناسب برای جوجه کشی را برگزینید.

جوجه کشی در فصل زمستان

بدون شک بهترین زمان برای جوجه کشی از پرندگان  مختلف فصل زمستان است. بنابراین اگر قصد جوجه کشی از هر پرنده ای را داشته باشید فصل زمستان را اولویت اول خود قرار دهید. در ادامه علت برتری زمستان نسبت به سایر فصول را خدمت شما عزیزان عرض خاهیم کرد.

چرا زمستان بهترین فصل برای انجام جوجه کشی است؟

با توجه به ویژگی های فصل زمستان مانند: دمای پایین و رطوبت بالا و همچنین وجود اکسیژن بیشتر میتوان فصل زمستان را بهترین فصل برای انجام جوجه کشی دانست زیرا نگه داری از تخم نطفه دار که یک مساله ی مهم در امر جوجه کشی است در این فصل بسیار راحت تر از سایر فصول میباشد. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

تخم های نطفه دار پیش از انجام انکوباسیون باید در شرایط خاصی نگهداری شوند که در این رابطه مقاله ای نوشته ایم که شما عزیزان میتوانید با خواندن آن اطلاعات مفیدی را در این رابطه کسب کنید. در اینجا به اختصار عرض میکنیم که چرا در فصل زمستان نگهداری از تخم های نطفه دار آسان تر بوده و چرا راندمان جوجه کشی در این فصل بیشتر است؟

گرمای هوا و رطوبت

گرمای کم و رطوبت کافی در فصل زمستان باعث میشود که تخم های نطفه دار آب کمتری از دست بدهند و به قول معروف دهیتراته نشوند زیرا دهیتراته شدن تخم برابر است با کاهش درصد نطفه دهی. بد نیست بدانید که روزنه ی روی پوسته ی تخم که در بالای کیسه هوایی تخم قرار دارد در فصل زمستان کوچکتر میشود و خود همین موضوع باعث میشود که تخم آب کمتری از دست بدهد.

تراکم اکسیژن در زمستان

همانطور که میدانید جنینهای موجود در پوسته ی تخم از طریق روزنه هایی که در روی پوسته ی تخم قرار دارند تنفس میکنند. در فصول گرم سال تراکم و به اصطلاح غلضت اکسیژن کم بوده و ممکن است زمانی که آنها را درون دستگاه جوجه کشی قرار میدهید جوجه ها تا مرز خفگی پیش روند. مخصوصا اگر دستگاه شما سیستم تهویه ی مناسبی نداشته باشد. اما در فصل زمستان عمل اکسیژن رسانی به جنین به خوبی انجام خواهد شد.

نگهداری از جوجه های متولد شده

یکی دیگر از مزایای جوجه کشی در فصل زمستان این است که جوجه های شما در پایان فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار متولد خواهند شد. بنابراین در فصل بهار که فصل تخمگذاری اغلب پرندگان میباشد جوجه های شما به پرندگان بالغ و مولد تبدیل شده اند. درضمن مدیریت نگه داری از پرندگانی که در زمستان متولد شده اند کار آسان تری به نظر میرسد.

امیدوارم اهمیت این موضوع را درک کرده باشید که چرا اکثر گله داران فصل زمستان را برای جوجه کشی برمیگزینند اما در عین حال شما میتوانید در سایر فصول هم جوجه کشی موفقی داشته باشید.

جوجه کشی در فصل بهار

اگر به هر دلیلی نتوانستید در فصل زمستان جوجه کشی کنید فصل بهار را در اولویت قرار دهید. زیرا فصل بهار شرایط آب و هوایی خوبی برای جوجه کشی دارد (البته نه به خوبی فصل زمستان). گرمای هوا در فصل بهار قابل تحمل است و همچنین رطوبت هوا نسبتا مناسب است و این موضوع باعث میشود که تخم با سرعت کمتری دهیراته شود. بنابراین شما با جمع آوری صحیح تخم و همچنین نگه داری آنها در جای خنک و انجام عمل چرخش قبل از انکوباسیون میتوانید جوجه کشی خوبی داشته باشید البته به این نکته دقت کنید که مدت زمان نگه داری تخم بیش از یک هفته طول نکشد.

  در فصل بهار شما میتوانید راندمان خوبی از جوجه کشی دریافت کنید.

  جوجه کشی در فصل پاییز

پس از زمستان و بهار جوجه کشی در فصل پاییز میتواند انتخاب خوبی باشد. هوای پاییز اصولا سرد و خشک است. اگر شما قصد دارید که در فصل پاییز جوجه کشی کنید باید مکان مناسبی برای نگه داری از جوجه های متولد شده داشته باشید تا از سرمای زمستان پیش رو در امان باشند.

  جوجه کشی در تابستان

در این مقاله سعی شد تا به ترتیب اولویت فصول مناسب برای جوجه کشی را بیان کنیم و بدین ترتیب تابستان نمیتواند فصل ایده آلی برای جوجه کشی باشد. البته نه اینکه جوجه کشی در تابستان امکان پذیر نباشد اما نیازمند انجام عملیاتی است تا بتوانید جوجه کشی موقفی در این فصل داشته باشید.

ویژگی های فصل تابستان

در فصل تابستان هوا بسیار گرم است و درصد رطوبت خیلی کم است و این موضوع باعث میشود که تخم های نطفه دار به سرعت دهیدراته شوند. اگر این حرف را باور ندارید شما میتوانید بعنوان مثال تخم مرغ تازه را وزن کنید آنگاه همان تخم را در محیط گرم و خشک قرار دهید و سپس دوباره آن را وزن کنید.

میبینید که به طرز چشمگیری وزن تخم مرغ کاهش یافته است به نظر شما تخم مرغ چه چیزی از دست داده است؟ باید بدانید که این آب موجود در داخل پوسته ی تخم است که به خاطر دمای بالای محیط و همچنین رطوبت پایین تبخیر شده است. همچنین در فصل تابستان تراکم اکسیژن بسیار کم است و همین موضوع میتواند در هنگام جوجه کشی مشکساز شود و درصد جوجه درآوری را کاهش دهد.

به هر حال شاید باز هم ممکن است قصد داشته باشید که در فصل تابستان جوجه کشی کنید. در این صورت باید به نکاتب که در ادامه عرض میکنیم توجه کنید.

راه حل جوجه کشی در فصل تابستان

ما در این مقاله فصول مختلف سال را از نظر امکان جوجه کشی بررسی کردیم امیدوارم متوجه شده باشید که فصل تابستان نمیتواند فصل خیلی خوبی برای جوجه کشی باشد. به همین دلیل است که برخی از گله داران جوجه کشی در این فصل را تقریبا متوقف میکنند.

به هر حال شاید شما قصد داشته باشید که در تابستان جوجه کشی کنید در این صورت باید به نکاتی که در ادامه خدمت شما عرض میکنیم توجه کنید.

افزایش تعداد دفعات جمع آوری تخم

 

جمع آوری تخمهای جوجه کشی در تابستان

در فصول سرد میتوانید تخم ها را 3 نوبت در روز جمع آوری کنید اما در فصل گرم سال این کار را باید به بیش از 5 مرتبه در روز افزایش دهید. هرچه تعداد دفعات جمع آوری را بیشتر کنید نطفه ی تخم کمتر گرما میبیند.

 انتقال تخم ها به مکان خنک و مرطوب

اگر قصد دارید که تخم ها را جمع آوری کنید تا به تعداد مورد نظر برسد و سپس آنها را به یکباره وارد دستگاه جوجه کشی نمایید باید آنها را در مکانی مرطوب و خنک نگه داری کنید زیرا در هوای گرم ممکن است که نطفه شروع به رشد کردن کند و همین موضوع باعث میشود که سیر طبیعی رشد جنین به هم بریزد و این تخم دیگر مناسب جوجه کشی نخواهد بود.

طول نگهداری از تخم های نطفه دار

در فصول سرد سال حداکثر مدت زمان نگه داری یا همان ذخیره سازی تخم ها 7 روز است اما در فصل تابستان بهتر است که این مدت زمان به 5 روز تقلیل یابد زیرا بعد از روز پنجم درصد هچ پرنده کاهش خواهد یافت.

چرخش تخم ها پیش از انکوباسیون

بعد از آنکه تخم ها را در هوایی خنک و مرطوب قرار دادید یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهید این است که آنها را هر 2 الی 3 ساعت بچرخانید(مخصوصا اگر طول ذخیره سازی آنها بیش از 5 روز باشد). این کار باعث میشود که نطفه ی موجود در تخم در میان سایر محتویات تخم باقی بماند و به گوشه ای از پوسته ی تخم نچسبد.

دستگاه بانک تخم

شاید برای شما جالب است که بدانید تمام کارهایی که باید برای جوجه کشی در فصل تابستان انجام دهید را میتوانید در دستگاهی به نام بانک تخم انجام دهید. بانک تخم دستگاهی است شبیه یک ماشین جوجه کشی که میتوانید تخم های نطفه دار را درآن قرار دهید و این دستگاه عمل چرخش رطوبت و همچنین دمای مناسب را فراهم میکند.

برچسب زدن

قوغاز یا غاز آفریقایی یا غاز اکراینی یکی از نژادهای سنگین وزن غاز است که استاندارد شده‌است . این نژاد برای اولین بار در سال ۱۸۷۴ معرفی گردید و در دو گونه قهوه‌ای ( یا خاکستری ) وسفید وجود دارد. این نژاد از نژاد چینی بوسیله بدن سنگین وگردن ستبر وکلفت خود متمایز می‌گردد. دارای بدنی عمیق، طویل بوده وجناغ کشیده است و بدن را تقریباً مستقیم نگه می‌دارد. پرنده‌های بالغ این نژاد دارای برجستگی دگمه مانند و بزرگی در انتهای بالای منقار می‌باشند. رنگ این دگمه ممکن است در اثر سرما ویا هنگام عصبانیت وآزار تغییر کند. رنگ منقارپرنده در گونه قهوه‌ای رنگ، سیاهرنگ ودر گونه سفید، نارنجی رنگ است. از خصوصیات برجسته این نژاد وزن سنگین آن است که به آن نوعی وقار می بخشد واین امر باعث محبوبیت آن در بین مردم شده‌است. وزن نرهای بالغ این نژاد ۹ کیلوگرم وماده‌های بالغ ۸ کیلوگرم می‌باشد .

 

 

قوغاز یک و نیم برابر غاز های محلی گوشت  و 10 برابر زادآوری بیشتر دارد. سریع ترین رشد در میان پرندگان، برای قوغازه و نسبت به بیماری هم خیلی مقاوم تر است، دمای منفی 10 الی 50 درجه سانتی گراد را تحمل  و به مکان خاصی نیاز ندارد  و مکان خشک کافی است . گوشتی لذیذ  که دو درصد چربی و دو درصد پروتئین بیشتر دارد.»

برچسب زدن

یکی از مشاغلی که هم اکنون در کشور عزیزمان مورد توجه قرار گرفته است پرورش طاووس میباشد. پرورش طاووس در ایران میتواند شغل خوب و پر درآمدی به حساب آید ، به شرط آنکه اصول پرورش و نگهداری از طاووس را به خوبی بدانید و با این پرنده ی زیبا آشنایی کاملی داشته باشید.

آشنایی با طاووس

طاووس با نام علمی (pavo) نام پرنده ای از تیره ی قرقاولان است و در بیشتر فرهنگ ها بعنوان زیباترین پرنده و مظهر تجلل به شمار رفته است. پرنده ی ملی هند میباشد و در کشورهایی مثل پاکستان و سری لانکا نیز به وفور یافت میشود.

 

هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد.

 

با توجه به این ضرب المثل میتوان متوجه شد که جایگاه اصلی طاووس هندوستان بوده است اما امروزه افراد زیادی به پرورش این پرنده ی زیبا در کشورهای مختلف پرداخته اند و ما امروز قصد داریم شرایط پرورش طاووس در ایران را ارزیابی و موشکافی کنیم.

خصوصیات ظاهری طاووس

طاووس ها زیبایی خود را مدیون پرهایشان هستند، زیرا وجه تمایز آنها پرهای زیبا و رنگین کمانی آنها میباشد که گاهی طول این پرها به 3 متر نیز میرسد و جالب است بدانید در پرنده ی طاووس، جنس نر آن ظاهر زیباتری نسبت به جنس ماده دارد، در تصویر زیر تفاوت نر و ماده را به خوبی احساس میکنید.

طاووس نر و ماده

طاووس ها بر خلاف ظاهر زیبا و حیرت انگیزی که دارند، صدای زیبا و گوشنوازی ندارند و حتی ممکن است برای برخی افراد آزاردهده باشد آنها معمولا قبل یا بعد و یا در هنگام تلاقی شروع به آواز خواندن مینمایند. در voice زیر شما میتوانید صدای طاووس را گوش کنید.

انواع طاووس

طاووس ها به دو گونه ی اصلی یعنی طاووس هندی و طاووس جاوا تقسیم میشوند که هر کدام از آنها دارای زیرگونه هایی میباشند.

طاووس هندی (Indian Peafow): این نوع طاووس شناخته شده ترین نوع این پرنده در بین مردم است و جنس نر و ماده ی آن از نظر ظاهری با هم متفاوت هستند.

طاووس سفید(White peafowl): بدن این نوع طاووس پوشیده شده از پرهای سراسر سفید است.
 
طاووس سفید

طاووس سبز (Green Peafowl): این طاووس پرنده ی بومی جاوه و میانمار میباشد که متاسفانه نسل آن در حال انقراض بوده و پرنده ی کمیابی محسوب میشود. در تصویر زیر میتوانید این پرنده ی زیبا را مشاهده کنید.

طاووس سبز

 

جایگاه پرورش طاووس

مکانی که میخواهید در آن طاووس پرورش دهید باید دلباز باشد زیرا هر جفت طاووس تقریبا 9 متر فضای مسقف نیاز دارند و برای جنب و جوش های روزانه بهتر است در فضای آزاد رها شوند، با توجه به اینکه طاووس ها کمی قابلیت پرواز دارند، به منظور جلوگیری از فرار کردن آنها باید مکان پرورش را به خوبی حصارکشی کنید.

جایگاه پرورش طاووس

غذای طاووس ها

خوشبختانه طاووس ها در غذا خوردن حساس نیستند، آنها در طبیعت از قورباغه، حلزون، حشره و گیاهان تغذیه می کنند جو دو سر، ذرت پوست کنده، ماهی قزل آلا، تخم آفتابگردان، کنسانتره، میوه ها، دانه ها و غذای سبز مثل سبزیجات و حتی علف را میتوان به طاووسها خوراند.

تغذیه ی طاووس

پرورش طاووس در ایران

گرچند که پرورش پرندگانی همچون طاووس و قرقاول در استان های شمالی رواج بیشتری دارد اما در تمام استان های کشور میتوان به پرورش طاووس پرداخت. نگهداری از طاووس ها کار پیچیده و دشواری نیست زیرا آنها در برابر بیماری ها مقاوم بوده و نسبت به سایر پرندگان کمتر به بیماری دچار میشوند. بیماری انگل یکی از معدودترین بیماری هایی است که طاووسها ممکن است به آن دچار شوند برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است هر دو سال یک بار به آنها کرم بخورانید و به جوجه طاووس ها مکمل های دارویی بدهید و همچنین مکان نگه داری آنها را مرتبا تمیز نگه دارید.

برگرفته شده از سایت فاخته

برچسب زدن

جوج1- بررسی نژاد غاز تولوز Toulouse

نژاد غاز تولوز همان طور که از نام آن ها مشخص است یک نمونه از غاز های شهر تولوز فرانسه است که دارای جثه بسیار بزرگ و گوشتی ای می باشد و پرورش غاز تولوز را به منظور تولید گوشت و عرضه آن به بازار فروش کاملا در اختیار گرفت. جالب است بدانید وزن غاز های نر تولوز بین 7 تا 11 کیلو متغییر بوده اما این در حالتی است که وزن غازهای ماده چیزی در حدود 9 کیلوگرم است و به همین دلیل دارای بدنی بسیار حجیم، پرپف، جع و جور و زیبا می باشند.

نژاد غاز تولوز

2- بررسی نژاد غاز امبدن Embden

غاز امبدن آلمانی نیز از دیگر انواع نژاد غاز ها در کشور است که دارای جثه ای بسیار بزرگ بوده و از این منظر همانند غاز تولوز برای تولید گوشت بسیار مناسب و به صرفه است، این نژاد در بین افراد دارای محبوبیت بسیار قابل توجه ای بوده و همچنین بسیار زیبا است. زیبایی و محبویت زیاد این پرنده باعث شده تا جوجه کشی غاز امبدن در بین افراد رواج بیشتری پیدا کند. از مشخصه های ساختاری و ظاهری غاز امبدن می توان به جثه بسیار بزرگ آن، پر و بال های نارنجی سایه دار، رنگ منقاری روشن در مقایسه با رنگ پاها و همچنین به رنگ ابی چشمان آن ها اشاره کرد.

نژآد غاز امبدن

3- بررسی نژاد غاز چینی Chines

غاز چینی نیز همانند دو نژاد قبلی از غاز های بسیار زیبا و دوست داشتنی کشور چین است که از نظر میزان وزن و جثه همتای غاز امبدن و غاز چینی نبوده اما شکل ظاهری آن بسیار متفاوت است، به گونه ای که طرح ها و نقش های بسیار زیبایی بر روی پر و بال های این نژاد چینی نگاشته شده است. از ویژگی های ظاهری این نژاد می توان به صاف و مستقیم بودن بدن غاز و همچنین به بلند بودن پا و گردن نسبت به سایر نقاط بدن اشاره کرد. از نظر میزان رنگ این نژاد در دسته های قهوه ای رنگ و سفید رنگ تقسیم بندی می شوند.

غاز نژاد چینی

4- بررسی غاز نژاد آفریقایی African

غاز آفریقایی نیز از دیگر انواع نژاد غازهای بسیار دوست داشتی و زیبایی است که دارای هیکلی غول اسا بوده و به همین دلیل آن را به عنوان سنگین ترین غاز در میان غاز های هم ردیف خود می دانند. این نژاد برای بار نخست در سال 1874 در دو گونه رنگی سفید و قهوه ای معرفی شد. اگر بخواهیم این نژاد را با نژآد چینی مقایسه کنیم به نتایج بسیار جالبی خواهیم رسید، نژاد غاز آفریقایی دارای بدنی سنگین تر، حجیم تر و گردنی کلفت و قوی، بدنی کشیده و بلند و… است. البته این نکته نیز بسیار جالب و خواندنی است که در نژاد های بالغ این دسته از غاز های آفریقایی دارای برجستگی دکمه مانندی در بالای منقار خود می باشند که رنگ این دکمه می تواند در اثر شرایط محیطی تغییر کند.

نژاد غاز آفریقایی

5- بررسی غاز نژاد کانادایی Canada

غاز کانادایی دارای اندام ظاهری بسیار خیره کننده و زیبایی می باشد، از مشخصه های ظاهری آن می توان به گردنی بزرگ و دراز و همچنین وجود لکی زیبا و سفید که همانند یک کراوات در زیر گلوی این نژاد قرار گرفته است، اشاره نمود و به همین دلیل به این نژاد علاوه بر نژاد غاز کانادایی، نژاد غاز کرواتی نیز گفته می شود. جالب است بدانید وزن غاز های کانادایی چیزی در حدود ۵/۱ کیلو تا ۶ کیلوگرم متغیر است البته این نژآد از نژآد های وحشی غاز بوده و بهتر است برای نگهداری آن را در یک محیط بسته قرار دهید. (در صورتی که این غاز را برای مدت طولانی در محیطی نگه داری کنید کاملا اهلی و رام می شوند.)

غاز نژاد کانادایی

6- بررسی غاز نژاد سواستوپول Sevastopol

غاز سواستوپول از دیگر انواع غاز های موجود در دنیا بوده که دارای رنگی سفید، جثه ای متوسط و همچنین پرهای بلند و فر مانند است که به دلیل برخورداری از پرهای فردار از گونه های بسیار دوست داشتنی و زیبای غاز است. اگر بخواهید اطلاعاتی در خصوص وزن انواع غاز سواستوپول به دست بیاورید باید خدمتتان عرض کنیم که وزن غاز های نر چیزی در حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم و وزن غاز های ماده در همین نژاد چیزی میان ۴ تا ۵ کیلوگرم است. اگر نگاهی نیز به منقار و ساق پای این مدل ها بیاندازید متوجه رنگ نارنجی‌ای می شوید که در کنار چشم های آبی روشن از انواع نژاد غازهای بسیار دوست داشتنی و زیبای قاره اروپا محسوب می شوند.

غاز نژاد سواستوپول

7- بررسی نژاد غاز زرد آمریکایی American Buff

غاز زرد آمریکایی دارای جثه ای متوسط بوده و از زیبایی های ظاهری بسیار خیره کننده ای که برخوردار است، وزن غاز نر در این نژاد چیزی در حدود 8 و وزن غاز ماده در همین نژاد به 7 کیلوگرم می رسد. از مشخصه های ظاهری و زیبای این نژاد می توان به چشمان بسیار زیبای فندقی رنگ و همچنین به رنگ نارنجی در منقار، ساق پا و پنجه های این نژآد اشاره کرد.

نژآد غاز زرد آمریکایی

8- بررسی نژاد غاز زرد بریکون Brecon Buff

نژاد غاز زرد بریکون در سال 1930 و در شهر ولز (شهری در انگلستان) برای اولین بار به طور رسمی معرفی شد که داری جثه ای بسیار متوسط می باشند. این نژاد از غاز های ولزی دارای ساق پایی به رنگ صورتی و همچنین دارای منقار و چشمی قهوه ای رنگ می باشند.

نژاد غاز زرد بریکون

9- بررسی نژاد غاز لینی Leine

غاز لینی نیز از دیگر انواع نژاد غازها در جهان است که دارای جثه ای متوسط بوده و به رنگ های سفید و خاکستری تقسیم بندی می شوند. وزن این مدل از غاز های نر چیزی در حدود 7 کیلوگرم و وزن غاز های ماده نیز چیزی در حدود 5 الی 6 کیلوگرم است. البته توجه داشته باشید که این نژآد در مقایسه با سایر نژاد ها توجه و دقت ویژه ای به جوجه های خود دارند و به آن ها رسیدگی کاملی می کنند.

نژآد غاز لینی

10- بررسی نژاد غاز لیپی گانز

غاز لیپی گانز آلمانی از غاز های بسیار زیبا، دوست داشتنی و البته کمیابی است که آمار و ارقام دقیقی از آن هنوز هم که هنوز است منتشر نشده اما بر اساس شواهد و مدارک موجود می توان گفت که این مدل از غاز ها دارای رنگی سفید، منقاری صورتی رنگ و نوک تیز است. توجه داشته باشید که این نژاد بسیار کمیاب بوده و اکثرا در دسته های وحشی به حیات خود ادامه می دهند.

نژاد غاز لیپی گانز

برچسب زدن

آمریکایی ها ده ها سال است که به صورت هدفمند در رابطه با شناسائی تولید و ثبت نژادهای بوقلمون فعالیت میکنند و در این رابطه در جهان مقام اول را دارند. در کشور ما در حال حاضر تخم های نطفه دار و یا جوجه های نژاد گوشتی بوقلمون از خارج کشور، با نظارت سازمان دامپزشکی وارد میشوند.

افرادی که قصد پرورش بوقلمون و یا جوجه کشی بوقلمون را دارند بهتر است که با نژادهای مختلف بوقلمون آشنایی داشته باشند.

 نژاد لارج وایت

معروفترین نژاد سنگین وزن آمریکایی است به صورت خالص و بعضا به صورت آمیخته در کشورهای مختلف دنیا برای تولید گوشت پرورش داده میشود. این نژاد در نیمه ی اول قرن 19 میلادی در پی یک سلسله تحقیقات اصلاح نژادی بوجود آمد.

بوقلمون نژاد لارج وایت

نام این نژاد از جثه ی بزرگ و پرهای کاملا سفید آن تاثیر گرفته است. پرنده ی نر به طور متوسط 15 کیلوگرم و پرنده ی ماده در حالت بلوغ بیش از 8 کیلو وزن دارد. سویه ای از این نژاد با نام تجاری نیکلاس در ایران پرورش داده میشود.

نژاد برنز

نژاد برنز یکی از دیگر نژادهای مطرح است که در ایالات متحده ی آمریکا اصلاح نژاد شده است. معمولا این نژاد را برنز آمریکایی مینامند. رنگ اصلی قسمت میانی پرهای دم و پهلوها از رنگ قهوه ای تشکیل شده است.

بوقلمون برنز

بوقلمون برنز آمریکایی نر در بلوغ فیزیکی به 12 کیلو و پرنده ی ماده در این نژاد به 8 کیلوگرم میرسد. بعضی منابع وزن 17کیلو گرم را نیز برای برنز آمریکائی گزارش نموده اند.

برنز معمولی

یکی از نژادهای بوقلمون، بوقلمون برنز به نام برنز معمولی در اروپا پرورش داده میشود که سویه هایی به رنگ قهوه ای یا مشکی با بازتاب قهوه ای دارد. وزن نر این نژاد در بلوغ فیزیکی 6 تا 7 کیلوگرم و ماده ی آن 3 تا 3/5 کیلوگرم وزن دارد. این نژاد در یک سیکل تولیدی بین 70 تا 100 تخم تولید میکند.

نژاد رویال پالم

رویال پالم نژادی است که در پی جهش از نژاد برنز آمریکایی بوجود آمده است. رنگ این نژاد سفید دودی است. شاهپرهای دم و پوشپرهای ناحیه ای پشت آن حاشیه های سیاه رنگ دارد. پرنده ی نر در این نژاد در بلوغ فیزیکی 11 کیلو و پرنده ی ماده به 7 کیلو گرم میرسد.

بوقلمون نژاد رویال پالم

نژادبلاک ردباربون

نژاد ردباربون در کنتاکی آمریکا اصلاح شده است. همانگونه که از نام آن پیداست، این نژاد به رنگ سرخ است. شاهپرهای اولیه در بالها و شاهپرهای دم سفید رنگ با هاله ای از رنگ سرخ است. در پرنده ی بالغ ساق پا صورتی رنگ ولی در پرنده ی جوان تیره تر است. پوست این نژاد سفید رنگ بوده و بازار پسند است.

بوقلمون نژاد ردباربون

وزن نر این نژاد 10 کیلوگرم و ماده ی آن 7 کیلوگرم است.

نژاد بلاک نورفولک

نژادی است انگلیسی و سیاه رنگ، رنگ منقار، پاها و چشم ها نیز سیاه است. ساق پا در این نژاد به نسبت کوتاه بوده و به همین دلیل هیبتی کوتاه دارد. پرنده ی نر در این نژاد در بلوغ، بطور میانگین 11 کیلو و پرنده ی ماده 7 کیلوگرم وزن دارد.

بوقلمون نژاد بلک نورفلوک

برچسب زدن

برای حفظ ماشین جوجه کشی باید آن را به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید و آن را برای جوجه کشی های بعدی آماده کنید. اگر چه این کار کمی سخت به نظر میرسد اما در این مقاله راهکارهایی به شما ارایه میدهیم تا تمیز کردن دستگاه جوجه کشی برای شما آسان شود.

همیشه بعد از جوجه ریزی با یک دستگاه جوجه کشی کثیف مواجه هستیم که انواع مختلفی از مواد بدبو و ناخوش آیند مانند (پرز جوجه ها پوسته ی تخم مرغ  مدفوع و حتی تخم های انفجاری) در آن یافت میشود.

 

گام اول:

بعد از اتمام جوجه کشی و انتقال جوجه ها دستگاه را از برق جدا کنید و اجازه دهید تا در دمای اتاق خنک شود. پس از خنک شدن میتوانید دستگاه را آماده ی شست و شو کنید برای شست و شو میتوانید از آب گرم و مواد شوینده استفاده کنید. اجزایی که قابل جدا شدن هستند( سبد هچر شانه ها و ظرف آب) را میتواننید درون آب گرم قرار دهید تا خوب خیس بخورند آنگاه به کمک اسکاج و مواد شوینده میتوانید آنها را تمیز کنید.

در هنگام شست و شو مراقب باشید تا هیچ کدام از قطعات الکترونیکی خیس نشوند. بهتر است اطراف آنها را شسته و در صورت قطعات الکترونیکی را با پنبه ای خشک تمیز نمود. متاسفانه برخی افراد پس از اتمام جوجه کشی شیلنگ آب را به دستگاه جوجه کشی میگیرند و آن را به طور کامل خیس میکنند این کار کاملا اشتباه است زیرا تمام قطعات الکترونیکی حساس به آب هستند و با این کار در معرض سوختن قرار میگیرند در ادامه برخی از این اجزای الکترونیکی را به شما عزیزان معرفی میکنیم.

سنسور دما و رطوبت:

متاسفانه برخی گمان میکنند که سنسور دما و رطوبت در برابر آب و آب خوردگی مقاوم هستند و به همین دلیل در هنگام شست و شوی دستگاه جوجه کشی سنسور را هم مانند سایر اجزای دستگاه میشویند و با این کار سنسور را میسوزانند. در نظر داشته باشید که در حین شستن و ضد عفونی از آب زدن به سنسور جدا خودداری کنید.

فن های تهویه و سیرکولاسیون:

یکی دیگر از مواردی که در هنگام تمیزکاری باید رعایت کنید این است که فن های دستگاه جوجه کشی آب نخورند. البته برخی از این فن ها ضد آب هستند اما معمولا آب خوردگی باعث خرابی و کاهش بازدهی فن ها میشود.

برد دستگاه:

برد مغز دستگاه جوجه کشی محسوب میشود و درون آن از قطعات الکترونیکی بی شماری تشکیل شده است. و برد دستگاه جوجه کشی به هیچ عنوان نباید در معرض آب خوردگی قرار گیرد.

منبع تغذیه:

بدیهی است که منبع تغذیه برق مورد نیاز دستگاه را در حین جوجه کشی فراهم میکند و هرگونه آب خوردگی میتواند باعث سوختن منبع تغذیه و حتی اتفاقات خطرناکی از جمله  آتشسوزی و برق گرفتگی پرسنل شود.

 

 گام دوم :

بعد از آنکه دستگاه را به خوبی و با احتیاط شستید اکنون نوبت به خشک کردن آن رسیده است. در فصول گرم سال بهتر است تا دستگاه جوجه کشی را برای چند ساعت در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهیم زیرا این کار باعث از بین رفتن باکتری ها نیز میشود. اگر این کار برایتان مقدور نیست میتوانید از یک پارچه یا حوله ی خشک و تمیز استفاده کنید و مطمعن شوید که تمام قطعات به خوبی خشک شده باشند.

گام سوم:

در آخر وقت این رسیده است که مهمترین مرحله از فرآیند تمیزکاری دستگاه جوجه کشی را بررسی کنیم که در اغلب اوقات نادیده گرفته شده است.

برخی گمان میکنند که تمیز کردن دستگاه جوجه کشی با مواد شوینده کافی است اما شستن و ضد عفونی کردن دستگاه دو مرحله ی جدا و متفاوت هستند و هر دو به یک اندازه مهم هستند.

شستن دستگاه جوجه کشی با مواد شوینده به از بین رفتن هرگونه آلودگی یا تجمع کمک میکند اما باعث از بین رفتن و جلوگیری از تجمع باکتریها هاگ قارچ یا ویروسهایی که میتوانند جوجه کشی های بعدی را آلوده کنند نمیشود. آلودگی دستگاه میتواند روی نطفه ها تاثیر منفی بگذارد و این موضوع را میتوانید بعد از چند دوره ی جوجه کشی مشاهده کنید همچنین میتواند باعث شود جوجه های بیمار متولد شوند. برای پاکسازی دستگاه جوجه کشی از شر ویروسها و باکتریها باید دستگاه را ضدعفونی کنیم برای اینجام این کار چندین روش وجود دارد که ادامه بیان میکنیم.

در نظر داشته باشید پس از آنکه عملیات شست و شو و ضدعفونی دستگاه جوجه کشی به اتمام رسید درب دستگاه را باز بگذارید تا رطوبت درون دستگاه تخلیه شود. 

برگرفته شده از گروه صنعتی فاخته
 
برچسب زدن

تاریخچه ی جوجه کشی به چهارده میلیون سال پیش برمیگردد که پرندگان بر روی کره ی زمین زندگی میکردند. آنها در طبیعت بر روی تخم های خود میخوابیدند و تخم ها را به جوجه تبدیل میکردند. انسان ها در 2500 سال قبل از میلاد مسیح اجداد مرغ های امروزی را در هندوستان اهلی کردند این مرغ ها به تدریج در تمام دنیا پراکنده شدند و به مصر، بین انهرین و چین انتقال یافتند.


 

جوجه کشی مصنوعی از کجا شروع شد؟

جوجه کشی مصنوعی از آنجایی شروع شد که انسان ها مرغ را اهلی کردند، بنابراین به فکر توسعه و تولید فرو رفتند و روش های متنوعی را برای جوجه کشی به کار بردند. هزار سال قبل از میلاد، نخستین جوجه کشی مصنوعی به طور همزمان در مصر و چین اتفاق افتاد.

در مصر ساختمان دستگاه ها ساده ولی ابتکاری بود. تخم مرغ ها در کوره هایی در دو طرف راهروی مرکزی بر روی کف یک استوانه ی آجری خوابانده میشدند و یک حرارت دائمی، نیم تا یک متر بالاتر قرار داشت، شما عزیزان در تصویر زیر نمای یک ساختمان جوجه کشی در مصر باستان را مشاهده میکنید.

تاریخچه ی جوجه کشی در مصر باستان

 

 

جالب است بدانید امروزه هنوز هم مصریان باستان این روش جوجه کشی را زنده نگه داشته اند.

 

 

جوجه کشی در مصر

 

 اولین سازندگان دستگاه جوجه کشی در تاریخ مصریان بوده اند و ظرفیت این جوجه کشی ها گاه تا 90000 تخم مرغ میرسد. نزدیکی به خط استوا و وجود رطوبت مناسب کمک کرد تا موفقیت مصریان در جوجه کشی مضاعف شود. کوره های تعبیه شده در روستاهای اطراف نیل هنوز هم وسیله ی امرار معاش مردم میباشد.

 روش های جدید جوجه کشی

در سال 1749 میلادی رموار با ساخت اولین جعبه ی مکانیکی جوجه کشی جدید را ابداع کرد. او از حرارت حاصل از تخمیر کود است برای جوجه کشی استفاده کرد. سپس بخار گرم به عنوان منبع حرارتی در ماشین جوجه کشی مورد استفاده قرار گرفت.

اولین ماشین جوجه کشی تجاری موفق دستگاهی بود که با استفاده از آب گرم کار میکرد و در سال 1881 به بازار عرضه شد. در دهه ی 1920 میلادی استفاده از دستگاههای جوجه کشی رونق بیشتری گرفت و دو سال بعد یعنی در سال 1922 اولین دستگاه جوجه کشی خودکار الکتریکی در آمریکا ساخته شد و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

 ورود مرغ اهلی به ایران

هزار سال قبل از میلاد، همزمان با مهاجرت قوم آریایی مرغ اهلی وارد ایران شد و تا سال 1331 شمسی پرورش طیور در ایران به صورت صنعتی نبود و معمولا در واحدهای کوچک اجرا میشد. به تدریج از خارج نژادهایی وارد  ایران شود و صنعت مرغداری رونق گرفت. نخستین کارخانه ی جوجه کشی در سال 1339 توسط شرکت نارمک وارد ایران شد.

برگرفته شده از گروه صنعتی فاخته

 

برچسب زدن

عروس هلندی یک پرنده زینتی است و خیلی از افراد علاقه ی زیادی به جوجه کشی از این پرنده ی دوست داشتنی دارند. سر و صدای کم این پرنده و همچنین سازگاری این پرنده با محیط پیرامون خود باعث شده که این پرنده یک پرنده ی خانگی محسوب شود.

آشنایی با عروس هلندی

این نوع طوطی ها معمولا در مناطق گرمسیر یافت میشوند و زیستگاه اصلی آنها استرالیا است. پرهای این پرنده معمولا به رنگ خاکستری و صورتی است و رنگ پرها در جنس نر و ماده با هم متفاوت است البته تنوع در نژادهای عروس هلندی بسیار زیاد است که در حوصله ی این بحث نمیگنجد.

تعیین جنسیت عروس عروس هلندی

عمل تعیین جنسیت بسیار مهم و قابل توجه است زیرا شاید شما قصد داشته باشید تا این پرنده را به صورت نر و ماده نگهداری کنید تا اقدام به جفت گیری نمایند اما متاسفانه تعیین جنسیت به صورت قطعی قبل از 6 ماهگی کار دشواری است. تنها راه قطعی تعیین جنسیت عروس هلندی تست DNA است که معمولا کسی چنین کاری نمیکند اما با توجه به برخی موضوعات میتوان جنسیت این پرنده را تا حد زیادی تعیین کرد.

تعیین جنسیت از روی ظاهر

در برخی از نژادهای عروس هلندی برخی خصوصیات ظاهری هستند که به ما در تعیین جنسیت عروس هلندی کمک میکنند.

رنگ سر، خط‌های دم و خط‌های شاه‌پرها در جنس نر و ماده با هم متفاوت می‌باشد. مشخصات دیگری هم وجود دارد که از نظر علمی ثابت نشده است مانند: معمولاً سر نرها بزرگ‌تر و مربعی شکل است و نسبت به ماده ها نترس تر و بازیگوش تر هستند.

تعیین جنسیت از روی آواز خواندن

یکی از راههای تعیین جنسیت عروس هلندی توجه به آواز خواندن این پرنده میباشد. صدای ماده ها معمولا به صورت سوت و جیغ میباشد اما آواز خواندن نرها به صورت ریتمیک میباشد.

  تعیین جنسیت عروس هلندی

 

 

وزن پرنده ی بالغ چیزی حدود ۸۵ تا ۱۱۳ گرم و قد آن نیز حدود ۳۰ سانتی متر میباشد. عمر تقریبی عروس هلندی چیزی حدود ۱۲ تا ۱۴ سال است و در برخی موارد به ۲۵ سال هم میرسرد.

توانایی سخن گفتن

یکی دیگر از وجه تمایزات این پرنده توانایی یادگیری و سخن گفتن میباشد. توانایی سخن گفتن در جنس نر این پرنده بیشتر و بهتر است زیرا حنجره ی کامل تری دارد. برای آموزش سخن گفتن بهتر است که از زمان جوجگی (حدوداً چهل و پنج روزگی) با آن تمرین شود. در صورت تکرار و تداوم صحیح کلمات، پرنده از حدود چهارماهگی شروع به صحبت به صورت ناواضح می‌کند و در اثر تمرین مداوم میتواند واضح‌تر کلمات را ادا کند. عروس هلندی‌ها بسیار اجتماعی هستند و از همنشینی با انسان‌ها بسیار لذت می‌برند.

 

نحوه ی جوجه کشی از عروس هلندی

شاید شما هم علاقه مند باشید تا به پرورش و همچنین جوجه کشی از این پرنده ی منحصر به فرد بپردازید ما در این مقاله شما را با تمام فوت و فن های جوجه کشی و همچنین پرورش عروس هلندی آشنا خواهیم کرد. در نظر داشته باشید که جوجه کشی از این پرنده را میتوان به دو روش طبیعی و مصنوعی انجام داد.

 

راهنمای جوجه کشی از عروس هلندی

 

 

جوجه کشی از عروس هلندی را معمولا به روش طبیعی انجام میدهند اما اگر توانایی تهیه ی تخم نطفه دار از این پرنده را دارید میتوانید به کمک دستگاه جوجه کشی و به روش مصنوعی از عروس هلندی جوجه کشی کنید. با توجه به اینکه تهیه ی تخم نطفه دار عروس هلندی به مقدار انبوه کار دشواری است و نگهداری آنها برای مدت زمان طولانی درصد هچ را کم میکند و همچنین با توجه به قیمت تخم آنها نسبت به سایر طیور بسیار گران تر است توصیه میکنیم که دستگاههایی با ظرفیت کم اما حرفه ای تهیه کنید. بعنوان مثال میتوانیم به دستگاه جوجه کشی M-42 فاخته اشاره کنیم زیرا یک دستگاه حرفه ای و هوشمند با ظرفیت کم میباشد و شما میتوانید با خیال راحت با این دستگاه جوجه کشی کنید.

جوجه کشی طبیعی

بهترین فصل جوجه کشی فصل بهار تا اوایل فصل تابستان است که زمان جفت گیری و جوجه کشی طبیعی عروس هلندی ها می باشد. اگر قصد دارید این پرنده را پرورش دهید باید قبل از فصل بهار یک جفت بالغ برای خود تهیه کنید. در این صورت پرنده های شما تا رسیدن به فصل جفت گیری به صاحب و محیط جدید خود عادت می کنند.

 

جوجه کشی مصنوعی

همانطور که گفته شد برای جوجه کشی مصنوعی شما نیاز به یک ماشین جوجه کشی دارید. دقت کنید که دستگاهی که تهیه میکنید حتما حرفه ای باشد دما و رطوبت به صورت دقیق تنظیم شده باشد مجهز به سیستم تهویه و همچنین سیرکولاسیون هوا باشد و … زیرا جوجه کشی از عروس هلندی به سادگی جوجه کشی از سایر طیور نیست.

این که دستگاهی که استفاده میکنید برای مرغ و کبک و بلدرچین هچ خوبی داده است اصلا دلیل خوبی برای با کیفیت بودن دستگاه نیست. به طور کلی برای جوجه کشی از پرندگان زینتی باید حساسیت بیشتری به خرج دهید تا راندمان خوبی دریافت کنید.

 

تغذیه عروس هلندی و جوجه ها

ممکن است بعضی از عروس هلندی ها از تخم مرغ و هویج  پخته و رنده شده لذت ببرند اما دقت کنید که حتما به خوبی پخته و رنده شوند.

جوجه عروس هلندی غذای مخصوص به خود را دارد اما میتوان از سرلاک هم بعنوان غذای این پرنده استفاده کرد و همچنین برای سلامتی بیشتر جوجه ها میتوان از گندم پخته شده جوانه گندم جوانه ماش و جوانه عدس نیز استفاده کرد.

جوجه هایی که سن آنها کمتر از یک هفته است نیاز به تغذیه شبانه دارند یعنی 1 الی دوبار بین ساعت 6 الی 12 صبح باید به آنها غذا بدهید. چینه  دان جوجه در طی ۲۴ ساعت باید پر باشد و هرگز نباید خالی شود (حتی یک بار در شبانه روز).  چینه دان جوجه ها باید هر۲۴ ساعت یک بار خالی شود وگرنه مواد غذایی در آن فاسد میشود و این باعث ایجاد عفونت های باکتریایی یا قارچی مانند بیماری (کاندیدیاز) میشود.

 

نگهداری از عروس هلندی

این پرندگان بسیار اجتماعی هستند و رابطه ی خوبی با انسان ها دارند. معمولا آنها را در قفس نگهداری میکنند. مکان نگهداری آنها باید آرامش بخش و ایمن باشد. توجه داشته باشید که سر و صدای ناگهانی و وجود حیواناتی مثل سگ و گربه آنها را میترساند. بنابراین دقت داشته باشید که آنها را از دید چنین حیواناتی مصون نگه دارید زیرا در غیر این صورت آنها ترسیده میشوند و این ترس میتواند آنها را از تخم بیندازد اشتهای آنها را کم کند پرنده را عصبی کند و مانع از کرچ شدن این پرنده گردد.

عروس هلندی ها علاقه ی زیادی به حمام و آب بازی دارند به این منظور میتوانید ظرف آبی را در نزدیکی آنها قرار دهید تا استحمام کنند.

علاقه عروس هلندی به استحمام

 

دمای مکان نگه داری عروس هلندی ها باید بین ۲۵ تا ۲۸ درجه باشد و همچنین رطوبت باید بین ۵۰ الی ۵۵ درصد باشد در این شرایط عمل جوجه کشی بهتر خواهد بود.

نگهداری از جوجه عروس هلندی

اگر میخواهید جوجه هایتان دستی شوند و با انسان ها بیشتر خو بگیرند باید آنها را چند هفته از والدینشان جدا کنید و خودتان مسئولیت نگهداری از آنها را در نظر بگیرید. البته این کار دردسرهای خاص خود را دارد و وقت زیادی را از شما میگیرد و افرادی که وقت زیادی ندارند ترجیح میدهند که این کار را به عهده ی والدین پرنده بگذارند و تنها برای یکی دو ساعت در روز برای سرگرم شدن آنها را از والدینشان جدا میکنند.

 منبع: برگرفته شده از گروه صنعتی فاخته

برچسب زدن

در معرفی مرغ مرندی می‌توان به جرات گفت مرغ مرندی یکی از برترین نژاد‌های تخم‌گذار ایران می‌باشد و اصالت آن به شهر مرند از استان آذربایجان شرقی برمی‌گردد. نژاد مرغ مرندی به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد نژادی چند منظوره به حساب می‌آید:

برچسب زدن

جدیدترین دستگاههای جوجه کشی